PRAWO W OCHRONIE ZDROWIA

Badanie PARPA o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie - ochrona zdrowia wypadła najsłabiej

Kompetencje pracowników ochrony zdrowia w zakresie pomocy osobom doświadczającym przemocy wymagają wzmocnienia. W tej grupie zawodowej potrzebne są szkolenia dot. m.in. umiejętności kontaktu z ofiarą przemocy - wynika z badań przeprowadzonych przez Państwową Agencję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych (PARPA).

W środę (24 kwietnia) w Warszawie na konferencji "Postawy i kompetencje jako kluczowy element polskiego systemu przeciwdziałania przemocy" przedstawiono wyniki badań przeprowadzonych przez Państwową Agencję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych (PARPA). 

Podczas briefingu zastępca dyrektora PARPA Katarzyna Łukowska wyjaśniła, że "zbadano członków grup roboczych, które na podstawie ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie funkcjonują w każdej gminie, aby pomagać ofiarom przemocy". Dodała, że w skład grup wchodzą przedstawiciele policji, ochrony zdrowia, kuratorzy, przedstawiciele gminnej komisji pomocy społecznej, a ich zadaniem jest dokonanie diagnozy sytuacji oraz opracowanie bezpośredniego planu pomocy dla konkretnej rodziny.

- Badaliśmy kompetencje w trzech obszarach: wiedza psychologiczna, wiedza prawna oraz kontakt z klientem grupy roboczej i okazuje się, że najsłabiej wypadamy w kategorii kontaktu z klientem, nieco lepiej wiedza prawna, a najlepiej wiedza psychologiczna - mówiła Łukowska. 

W badaniu porównano także przygotowanie do pracy z ofiarami przemocy poszczególnych grup. "Z badań wynika, że kompetencje pracowników ochrony zdrowia są najsłabsze w każdym z tych obszarów, a najlepiej wypadają pracownicy pomocy społecznej" - dodała Łukowska. 

W badaniu pytano m.in., jaka wypowiedź nie powinna być skierowana do ofiary lub sprawcy przemocy.

- Osoba doświadczająca przemocy w rodzinie z pewnością nie powinna być pytana, dlaczego jej zdaniem sprawca przemocy zachowuje się agresywnie - mówiła Łukowska. Dodała, że błędem, który często popełniają pracownicy grup roboczych, jest bagatelizowanie tego, co mówią ofiary przemocy. - Gdy kobieta mówi, że się boi, ponieważ mąż grozi, że ją zabije, to nie można jej uspokajać, ale należy potraktować poważnie taki sygnał - zaznaczyła. 

Pełnomocnik rządu ds. równego traktowania Agnieszka Kozłowska-Rajewicz zwróciła uwagę, że w grupach roboczych pracują "osoby, które są wykształcone i mają dużą wiedzę, natomiast temat przemocy w rodzinie jest tak trudny, że potrzebują specjalistycznego szkolenia i wsparcia". Zaznaczyła, że badania PARPA posłużą temu, aby system szkolenia i wspierania tych osób był możliwie dobry. 

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH