PRAWO W OCHRONIE ZDROWIA

BCC o normach zatrudnienia pielęgniarki położnych BCC o normach zatrudnienia pielęgniarki położnych. Fot. Shutterstock

Business Centre Club pozytywnie odnosi się do założeń i celów, które legły u podstaw propozycji zmiany rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego - czytamy w przesłanym nam komunikacie BCC.

BCC proponuje m.in. wprowadzenie w projekcie przepisu, który - w uzasadnionych okolicznościach - wyłączy możliwość zastosowania wprowadzanych norm zatrudnienia pielęgniarek.

Wprowadzenie wysokiej normy zatrudnienia (tj. 0,7 pielęgniarki w przeliczeniu na łóżko jednego pacjenta, a na oddziałach zachowawczych, jak interna czy kardiologia - 0,6 pielęgniarki na łóżko pacjenta) to dobre i pożądane rozwiązanie - ocenia BCC. Wyższa norma, tj. 0,8 pielęgniarki na łóżko jednego pacjenta, powinna być jednak uwzględniona w przypadku oddziałów dziecięcych, jako wymagających większego zaangażowania z uwagi na specyfikę pacjenta.

Tym niemniej istnieją okoliczności, które przemawiają za wprowadzeniem wyjątków pozwalających na odstąpienie od zastosowania wskazanych w projekcie omawianego rozporządzenia norm i dopuszczenie większej decyzyjności ze strony kadry zarządzającej - wskazuje BCC i stawia pytanie o źródło finansowania zaproponowanych rozwiązań.

BCC pozytywnie odnosi się do zapowiadanej zmiany, która miałaby zostać wprowadzona jeszcze w 2018 roku, a która dotyczy uznania, że w czasie operacji i innych zabiegów przy pacjencie mają czuwać dwie pielęgniarki, a na oddziałach ginekologicznych dwie położne.

”Zwracamy jednak uwagę na systematycznie pojawiający się problem związany z rzeczywistą obecnością lekarzy i pozostałego personelu medycznego w czasie zabiegów lub operacji” - czytamy w stanowisku z 15 maja.

BCC wyjaśnia, że niejednokrotnie lekarze tylko na pewien czas są obecni przy stołach operacyjnych (kiedy uważają, iż jest to niezbędne), a w pozostałym czasie trwania operacji czy zabiegu funkcjonują jako lekarz dyżurujący na danym oddziale lub uzupełniają liczną dokumentację medyczną. Dla bezpieczeństwa pacjenta istotne jest (…), ”by wprost uregulować kwestię możliwości wykonywania przez lekarzy, a także pielęgniarki lub położne, jakichkolwiek innych czynności i sposoby kontrolowania przestrzegania tych przepisów”.

W celu rzeczywistego wprowadzenia zakładanych w projekcie zmian dotyczących podnoszenia kwalifikacji przez pielęgniarki i położne, BCC proponuje podjęcie dodatkowych działań związanych z uatrakcyjnieniem zawodu pielęgniarki i położonej i zwiększeniem liczby osób pracujących w zawodzie.

Uwagi BCC dotyczą projektu rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie ministra zdrowia z 22 listopada 2013 roku w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH