Żywienie pacjentów w szpitalach to problem nie do rozwiązania? Już w 2009 r. NIK oceniła w raporcie, że pacjenci w szpitalach są źle odżywiani Fot. Archiwum

Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich, zaproponował ministrowi zdrowia, by prawo do żywienia zgodnie ze stanem zdrowia leczonej osoby wpisać do Karty Praw Pacjenta.

Byłby to więc przepis mający moc ustawy, a nie rozporządzenia ministra zdrowia czy zarządzenia prezesa NFZ.

Jeszcze w 2009 r. NIK w swoim raporcie o żywieniu i utrzymaniu czystości w szpitalach stwierdziła jednoznacznie, że pacjenci szpitali publicznych są źle odżywiani. W ocenie Izby można to zmienić stosunkowo niewielkim nakładem środków, bowiem decydujący wpływ na jakość żywienia ma nie tyle stan finansów placówki, ile organizacja pracy i właściwe zarządzanie wydatkami.

Czytaj: MZ: wprowadzenie standardów żywienia w szpitalach - niemożliwe

NIK alarmowała w raporcie, że nawet w szpitalach dbających o dostarczanie chorym w posiłkach wymaganej dziennej dawki kalorii, zapomina się o tym, by posiłki te były zdrowe.

Zgodnie ze stanowiskiem MZ z 26 sierpnia nie jest jednak możliwe wprowadzenie standardów żywienia w szpitalach tak, jak postuluje to Rzecznik Praw Obywatelskich. "Poddanie tych kwestii regulacjom prawnym nie wydaje się być uzasadnione i celowe. Należy zwrócić uwagę na fakt, iż niemal każda choroba na kolejnych etapach jej przebiegu, wymaga innego rodzaju żywienia. W związku z powyższym, nie jest możliwe opracowanie standardów dla tak wielu przypadków" - ocenił resort zdrowia.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH