Związki lekarskie z Polski, Czech, Słowacji i Węgier podpisały Kartę Wyszehradzką

W Wyszegradzie na Węgrzech lekarskie związki zawodowe z czterech krajów (Polski, Czech, Słowacji i Węgier) podpisały w sobotę (5 listopada) porozumienie o współpracy, nazwane Kartą Wyszehradzką.  

W "Karcie" zaznaczono, że państwa Grupy Wyszehradzkiej mają podobne problemy dotyczące służby zdrowia, takie jak: niedostateczne nakłady publiczne na lecznictwo i niskie płace personelu medycznego w tym lekarzy.

Lekarskie związki zawodowe z wymienionych krajów postanowiły więc podjąć współpracę i skoordynować swoje działania, aby skuteczniej bronić praw i interesów lekarzy wobec swoich rządów. Określono następujące główne cele sygnatariuszy "Karty":  

1.Minimalna płaca lekarza bez specjalizacji, za jeden etat (bez dyżurów) powinna wynosić 1,5 razy średnia płaca w gospodarce, a specjalisty 3x średnia płaca.
2.Zasady pracy w godzinach nadliczbowych (na dyżurach) powinny być zgodne z przepisami Europejskiej Dyrektywy o Czasie Pracy      
3.Prawa związków zawodowych, oparte na konwencjach Międzynarodowej Organizacji Pracy nie mogą być podważane.  
4.Powinny zostać wprowadzone - powszechnie obowiązujące (również prywatne lecznice) - normy zatrudnienia lekarzy na poszczególnych oddziałach szpitalnych. 
5.Kwoty płacone świadczeniodawcom przez publicznego płatnika za refundowane świadczenia zdrowotne powinny odpowiadać ich rzeczywistym kosztom, aby nie doprowadzać do niezawinionych bankructw szpitali.  
 
Aby osiągnąć te cele, lekarskie związki zawodowe z krajów Grupy Wyszehradzkiej będą ściśle współpracować i podejmować następujące działania: grupowe zwalnianie się z pracy - na wzór czeskich lekarzy z roku 2010; organizowanie "strajku włoskiego" ; strajku  - jako metody stosowanej w ostateczności oraz wspólne działania na polu prawnym, w tym prowadzenie wspólnego biura prawnego - czytamy w "Karcie".
 
W imieniu delegacji Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy (OZZL), w skład której wchodzili także Stanisław Urban i Zdzisław Szramik, Kartę podpisał Ryszard Kijak. Ze strony czeskiego LOK-SCL - Martin Engel, słowackiego LOZ - Marian Kollár, a węgierskiego MOSZ - János Bélteczki. Było to pierwsze porozumienie międzynarodowe podpisane przez OZZL.
 
Ponadto, ze względu na krytyczną sytuację panującą na Słowacji, gdzie w proteście przeciwko prywatyzacji wszystkich szpitali publicznych oraz przeciwko niskim zarobkom wypowiedzenia z pracy złożyło już ponad 2 tysiące lekarzy, uczestnicy konferencji wyszehradzkiej podpisali stanowisko popierające postulaty lekarzy słowackich. 
 
Więcej: http://www.ozzl.org.pl/ Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH