Związki i pracodawcy domagają się od ministra ponownej oceny reformy zdrowia Związki i pracodawcy domagają się od ministra ponownej oceny reformy zdrowia. Fot. Archiwum

Strona społeczna Rady Dialogu Społecznego - związki zawodowe i pracodawcy - przyjęła w czwartek (23 marca) wspólne stanowiska w sprawie kilku projektów ustaw dotyczących m.in. reformy opieki zdrowotnej i sieci szpitali.

Pierwotnie uchwała w sprawie reformy zdrowia i sieci szpitali miała być wspólnym stanowiskiem wszystkich trzech stron dialogu - rządu, związków i pracodawców, ale na jego treść nie zgadzał się minister zdrowia.

Podjęta w czwartek uchwała dotycząca kierunków zmian w systemie ochrony zdrowia zawiera 10 postulatów - mowa m.in. o zagwarantowaniu stabilnego finansowania służby zdrowia i planu zwiększania dofinansowania w ciągu najbliższych lat.

Związki i pracodawcy domagają się ponownej oceny zasad i celów wdrażanej reformy oraz korekty projektu, tak by gwarantował bezpieczeństwo zdrowotne - należyty poziom świadczeń zdrowotnych po reformie i w trakcie jej wdrażania. Strona społeczna apeluje też m.in. o pełny dostęp do przygotowywanych dokumentów - np. kompletu przepisów wykonawczych do projektów ustaw.

W uchwale dotyczącej sieci szpitali związkowcy i pracodawcy zwrócili uwagę, że skierowany przez rząd projekt nie ustosunkowuje się i nie uwzględnia większości uwag zgłoszonych w toku konsultacji społecznych.

W związku z tym "strona społeczna RDS oczekuje zagwarantowania, że dostępność i jakość świadczeń zdrowotnych zostanie utrzymana przynajmniej na obecnym poziomie" - zapisano w stanowisku. Szczególnie zależy związkowcom i pracodawcom na przedstawieniu przez rząd "rzetelnej oceny skutków regulacji i sposobów wprowadzania ustawy w życie".

W Radzie Dialogu Społecznego stronę związkową reprezentują NSZZ "Solidarność", OPZZ i Forum Związków Zawodowych, a pracodawców - Business Centre Club, Pracodawcy RP, Związek Rzemiosła Polskiego i Konfederacja "Lewiatan". Przewodniczącą Rady jest obecnie Henryka Bochniarz, prezydent Konfederacji "Lewiatan".

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH