Zmiany w ustawie o działalności leczniczej. Jak je uzasadnia resort? Rozwiązanie ma poprawić stabilność finansową szpitali i ułatwić dostęp do świadczeń. Fot. PTWP

Publiczne szpitale będą mogły pobierać od pacjentów opłaty za świadczenia zdrowotne - przewiduje projekt przekazany przez Ministerstwo Zdrowia do konsultacji społecznych. Jak resort uzasadnia to inne rozwiązania?

Projekt przewiduje, że w publicznych szpitalach pacjenci będą mogli - oprócz świadczeń finansowanych przez NFZ - korzystać także ze świadczeń odpłatnych, tzw. komercyjnych.

Takie rozwiązanie ma poprawić stabilność finansową szpitali i ułatwić dostęp do świadczeń. Resort szacuje, że dzięki możliwości pobierania opłat szpitale zwiększą swój przychód o 5 proc.

Ministerstwo chce również, by podmiot leczniczy nie mógł zbywać aktywów trwałych, oddać ich w dzierżawę, najem, użytkowanie ani użyczenie podmiotom wykonującym świadczenia zdrowotne na jego zamówienie.

- Sytuacja taka rodzi wiele nieprawidłowości, w tym przekazywania publicznego mienia podmiotom prywatnym - uzasadniono.

Czytaj także: Rewolucja? Szpitale będą mogły udzielać odpłatnie świadczeń zdrowotnych

Zaproponowano również rezygnację ze specjalnego trybu udzielania zamówień na świadczenia zdrowotne (oprócz świadczeń udzielanych przez lekarzy i pielęgniarki) i poddaniu ich ogólnym przepisom o zamówieniach publicznych.

- Procedury konkursowe i odwoławcze określone w tych przepisach nie budzą wątpliwości co do ich przejrzystości oraz obiektywizmu - argumentowano w uzasadnieniu projektu.

Autorzy projektu proponują wprowadzenie sankcji dla placówek, które uniemożliwiają przeprowadzenie w nich kontroli przez organ prowadzący rejestr podmiotów wykonujących działalność leczniczą lub ministra zdrowia. Jak uzasadnia MZ ta propozycja ma związek z zaistniałymi przypadkami uniemożliwiania kontroli.

Karą byłoby wykreślenie z rejestru. Nowelizacja ma także ułatwić przeprowadzanie kontroli podmiotów leczniczych w przypadku, gdy wykonują one świadczenia na terenie innego województwa.

Nowelizacja ustawy o działalności leczniczej ma również uprościć przepisy dotyczące łączenia szpitali.

Dotąd połączenie się samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej może być dokonane przez przeniesienie całego mienia SPZOZ (przejmowanego) na inny SPZOZ  (przejmujący) albo przez utworzenie nowego samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej powstałego z łączących się SPZOZ.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH