Zmiany w sposobie powoływania prezesa NFZ dzielą posłów z komisji

Prezesa NFZ ma powoływać i odwoływać minister zdrowia, a nie premier - to jedna ze zmian, które ma wprowadzić tzw. pakiet kolejkowy.

Według opozycji NFZ straci przez to niezależność; resort zdrowia tłumaczy jednak, że chce scentralizować kreowanie polityki zdrowotnej.

Sejmowa komisja zdrowia drugi dzień pracuje nad projektami ustaw z tzw. pakietu kolejkowego. Chodzi o projekty nowelizacji ustaw: o świadczeniach zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych oraz o zawodach pielęgniarki i położnej, a także o konsultantach w ochronie zdrowia. W środę posłowie szczegółowo omawiają pierwszy z projektów.

Kontrowersje wzbudziła jedna z pierwszych propozycji - zmiana w sposobie powoływania prezesa i dyrektorów NFZ. W myśl projektu ma go powoływać i odwoływać minister zdrowia po zasięgnięciu opinii Rady Funduszu, a nie premier - jak jest obecnie.

Wątpliwości mieli zwłaszcza posłowie PiS. Józefa Hrynkiewicz przekonywała, że to premier powinien powoływać prezesa NFZ, bo to on odpowiada za stan państwa. Jej zdaniem centralizacja wszystkich funkcji w jednym resorcie nie jest uzasadniona i zmiana ta będzie niekorzystna dla systemu.

Czesław Hoc przypomniał, że w zamyśle NFZ miał być niezależnym płatnikiem: specjalnie oddzielano go od resortu zdrowia, a obecnie proponuje się całkowitą centralizację.

Anna Zalewska podkreślała, że będzie to "wywrócenie" całej idei i zmiana filozofii funkcjonowania NFZ.

- Albo chcemy niezależności NFZ, albo centralizujemy całą władzę w Ministerstwie Zdrowia - mówiła.

Wiceminister zdrowia Sławomir Neumann wyjaśniał, że zmiana ta ma "zlikwidować obecny dualizm w kreowaniu polityki zdrowotnej"; chodzi o to, żeby kreowało ją MZ.

- Naszym celem jest scentralizowanie polityki zdrowotnej w jednym miejscu, tam gdzie jest za nią odpowiedzialność. (...) Minister zdrowia chce wziąć pełną odpowiedzialność za NFZ, dlatego decyzje personalne będą w jego gestii - mówił Neumann.

Zwrócił uwagę, że premier dalej będzie miał wpływ na politykę zdrowotną, bo w każdej chwili może odwołać ministra zdrowia.
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH