Zielona Góra: w sobotę III Lubuski Różowy Marsz

W sobotę (20 października) Lubuski Różowy Marsz już po raz trzeci przejdzie ulicami Zielonej Góry. Akcja ma na celu popularyzację profilaktycznych badań mammograficznych, a także uświadomienie kobietom jak ważne jest samobadanie w walce z chorobą nowotworową piersi.

Marsz pod hasłem "Badam się, więc mam pewność" wyruszy o godz. 12 z placu przy Filharmonii Zielonogórskiej. Jego uczestnicy przejdą deptakiem, koło Urzędu Marszałkowskiego do Szpitala Wojewódzkiego SPZOZ w Zielonej Górze. Na zakończenie, o godz. 13 w sali konferencyjnej szpitala kobiety będą miały możliwość nauki samobadania piersi na fantomie, a także rozmowy ze specjalistą. 

Organizatorem Różowego Marszu jest Szpital Wojewódzki SPZOZ w Zielonej Górze, w skład którego wchodzi Wojewódzki Ośrodek Koordynujący (WOK) Populacyjny Program Wczesnego Wykrywania Raka Piersi. Program finansowany jest ze środków Ministerstwa Zdrowia w ramach Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych. 

Według kierownika WOK, lek. med. Zenona Radocha, działania promujące program, w tym m.in. organizowane marsze, w dużym stopniu wpływają na podniesienie świadomość kobiet z zakresu profilaktyki wczesnego wykrywania raka piersi. 

- Wystarczy spojrzeć na statystyki naszego programu. W 2008 r. mammografię w Lubuskiem wykonało blisko 25 tys. kobiet, w 2011 r. - blisko 40 tys. Obecnie mamy już wykonanych ponad 29 tys. badań mammograficznych, a przecież rok jeszcze się nie skończył - wyjaśnił PAP Zenon Radoch. 

Dodał, że dzięki różnym działaniom promującym i współpracy z licznymi instytucjami, programem objętych jest około 54 proc. populacji kobiet z regionu, co stawia Lubuskie na pierwszym miejscu w kraju. 

Populacyjny Program Wczesnego Wykrywania Raka Piersi skierowany jest do kobiet w wieku 50-69 lat. Badania wykonywane są co dwa lata, bez skierowania, w ramach ubezpieczenia z NFZ. Dlatego na badanie należy ze sobą zabrać ważny dowód ubezpieczenia, a także dokument tożsamości z numerem PESEL. Badania można wykonać w 10 ośrodkach posiadających mammografy stacjonarne oraz w mammobusach

W ub. r. w marszu wzięło udział blisko 400 osób.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH