Zielona Góra: spór o "kapslowe" - izba wytrzeźwień to nie profilaktyka

Miasto finansuje izbę wytrzeźwień z opłat za wydanie pozwolenia na sprzedaż alkoholu, które powinny być, zgodnie z ustawą o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, przeznaczone na profilaktykę i integrację społeczną osób uzależnionych od alkoholu.

Jak informuje Gazeta Wyborcza, prezydent Zielonej Góry przekazał w 2011 r. na ten cel ponad 800 tys. zł z opłat za koncesje na sprzedaż alkoholu.

Prawo precyzuje, że w zapisach ustawy chodzi głównie o poprawę dostępu do terapeutów, pomoc dla rodzin uzależnionych lub zajęcia pozalekcyjne dla dzieci i młodzieży. W opinii prezydenta miasta, w tym zakresie mieści się również izba wytrzeźwień: osoby opuszczające ją informowane są o szkodliwości nadużywania alkoholu i nakłaniane do poddania się leczeniu odwykowemu.

Zdaniem Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, władze Zielonej Góry nie powinny finansować izby wytrzeźwień z tzw. kapslowego. Środki z tego źródła należy przeznaczać na rozwiązywanie problemów alkoholowych, a nie zapewnienie medycznego bezpieczeństwa osobom pod wpływem alkoholu.

Więcej: www.gazeta.pl Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH