Zgierz: starosta planuje sprzedaż domów pomocy, wojewoda mówi nie

Starostwo powiatowe w Zgierzu planuje sprzedaż czterech domów pomocy społecznej prowadzone przez organizacje pozarządowe. Po skardze pracowników i mieszkańców tych placówek wojewoda łódzka uznała, że byłoby to niezgodne z prawem.

Pomysł sprzedaży zaakceptowali radni, zapadły stosowne uchwały. Przetarg ma się rozpocząć we wrześniu. Biegli wycenili nieruchomości w sumie na ponad 12 mln zł. Miałaby być w nich prowadzona dotychczasowa działalność - informuje Gazeta Wyborcza.

Jednak wiadomość o sprzedaży przeraziła podopiecznych DPS. W placówkach w Zgierzu, Ozorkowie, Rąbieniu i Głownie mieszka ponad 300 osób starszych albo niepełnosprawnych umysłowo. Drugie tyle ma tam pracę.

- Nie mamy żadnych zastrzeżeń merytorycznych do organizacji, które prowadzą placówki. Jesteśmy z nich bardzo zadowoleni, ale stan techniczny budynków budzi nasze obawy. Niestety, nie stać nas na wkład własny w wysokości 500 tys. zł na termomodernizację DPS w Rąbieniu czy inwestycje przeciwpożarowe i naprawę windy w Zgierzu. W sumie byłby to wydatek 900 tys. zł - mówi Małgorzata Tomczuk, koordynator biura promocji zgierskiego starostwa.

W Urzędzie Wojewódzkim w Łodzi pomysł pozbycia się domów pomocy bardzo się nie podoba. - To sprzeczne ze zdrowym rozsądkiem i zasadami współżycia społecznego. Poza tym prowadzenie DPS należy do zadań powiatu, chyba że nie byłoby zapotrzebowania na takie usługi. Ale jest, i to duże. Podjęliśmy postępowanie sprawdzające, czy uchwały radnych starostwa o sprzedaży czterech nieruchomości nie łamią prawa - mówi Agnieszka Łukomska-Dulaj, dyrektor wydziału polityki społecznej UW.

Więcej: gazeta.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH