Zespół ds. zmian w ochronie zdrowia dyskutował o rekomendacjach Zespołowi ds. zmian w ochronie zdrowia przewodniczy wiceminister Józefa Szczurek-Żelazko. Fot. Archiwum

W dokumencie zespołu ds. zmian w ochronie zdrowia, poza ogólnymi rekomendacjami dotyczącymi zmian systemowych, będą też wskazane zadania, które zostaną sfinansowane z dodatkowych środków na ochronę zdrowia - poinformowała w piątek (17 listopada) wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko.

W piątek w Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog" odbyło się kolejne spotkanie zespołu ds. systemowych rozwiązań finansowych w ochronie zdrowia, przyszłości kadr medycznych i sposobu ich wynagradzania. Zespołowi przewodniczy wiceminister Józefa Szczurek-Żelazko.

Po spotkaniu wiceminister oceniła, że dyskusja nad rekomendacjami jest merytoryczna.

- Zespół zdecydował, że dokument, który będzie wypracowany i ostatecznie przekazany pani premier, będzie miał dwie części. W pierwszej znajdą się ogólne rekomendacje dotyczące zmian systemowych, natomiast w drugiej części - nad którą w tej chwili będziemy pracować - będą konkretne zadania - powiedziała.

Wskazała, że zadania te będą finansowane z dodatkowych środków, które w najbliższych latach pojawią się w systemie po zwiększeniu nakładów na ochronę zdrowia do 6 proc. PKB (resort szacuje, że dzięki temu w ciągu 10 lat do systemu trafi dodatkowe 500 mld zł). Nad rządowym projektem ustawy dotyczącym tej kwestii pracuje teraz Sejm.

Wiceminister powiedziała, że zadania, które będą wskazane w rekomendacjach, dotyczą różnych obszarów ochrony zdrowia. Wskazała, że członkowie zespołu zwracali szczególną uwagę na potrzebę dofinansowania lecznictwa ambulatoryjnego oraz tych świadczeń, na które obecnie pacjenci oczekują najdłużej.

Beata Ambroziewicz z Polskiej Unii Organizacji Pacjentów powiedziała PAP, że środowisko pacjenckie jest zadowolone z przebiegu prac, a większość zgłaszanych przez nie postulatów została uwzględniona.

- Dla nas bardzo ważny jest postulat wzmocnienia roli profilaktyki i edukacji, położenia większego ciężaru na zapobieganie niż medycynę interwencyjną i przekierowanie środków z hospitalizacji na opiekę ambulatoryjną - powiedziała.

Dodała, że konieczne jest też zwiększenie liczby badań diagnostycznych.

- Złożyliśmy także postulat, aby wdrażanie rekomendacji było monitorowane. Postulujemy o utworzenie zespołu, który będzie to monitorował, oceniał, ewaluował. To bardzo ważne, aby to nie pozostawało w kwestii zapisów na papierze, tylko faktycznie było realizowane - podkreśliła Ambroziewicz.

Wiceminister, pytana przez PAP o możliwość dalszej pracy członków zespołu już po wypracowaniu rekomendacji, oceniła, że jest to możliwe.

- Widzę możliwość kontynuacji prac, myślę, że w wyniku takiej współpracy mogłoby powstać wiele dobrego - powiedziała Szczurek-Żelazko.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH