Zembala: ustawa o zdrowiu publicznym wzmocni profilaktykę Min. Zembala uczestniczył w Zabrzu w Światowym Dniu Serca. Fot. Archiwum

Dotychczas w opiece zdrowotnej zbyt mało uwagi poświęcano profilaktyce - ocenił w niedzielę (27 września), w Światowym Dniu Serca, minister zdrowia Marian Zembala. Jego zdaniem działania w tej dziedzinie wzmocni uchwalona niedawno przez Sejm ustawa o zdrowiu publicznym.

Prof. Zembala - wieloletni dyrektor Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu - uczestniczył w niedzielę w tym ośrodku w Białej Niedzieli - akcji edukacyjno-zdrowotnej, której celem jest promocja zdrowia wśród lokalnej społeczności. Tradycyjnie już zabrzańska akcja połączona jest z obchodami Światowego Dnia Serca.

Podczas swojego wystąpienia Zembala wspomniał o niedawnym spotkaniu ministrów zdrowia krajów Unii Europejskiej. Szefowie resortów zdrowia rozmawiali m.in. o opiece senioralnej, zdrowej żywności, o tym, jak monitorować jakość leczenia oraz o przygotowaniu wsparcia humanitarnego i medycznego dla uchodźców.

Podczas spotkania zwrócono też uwagę na to - mówił Zembala - że w opiece środowiskowej nie docenia się znaczenia prewencji. - Na prewencję i profilaktykę za mało zwracaliśmy uwagę, ale tak to jest, gdy ma się problem z rzeczami najważniejszymi, to się nie zwraca uwagi na rzeczy - wydawałoby się - drugorzędne. Polska medycyna na tyle jest silna, że czas już się tym mocnej zająć i to jest nasze działanie - podkreślił minister.

Jak dodał, dobrze stało, że uchwalono ustawę o zdrowiu publicznym. - Jesteśmy przekonani, że wzmocni ona nasze działania w tych nowych obszarach i uczyni je jeszcze bardziej skutecznymi - dodał Zembala.

Minister pozytywnie ocenił zmiany w polskim prawie, zakazujące sprzedaży tzw. śmieciowego jedzenia w sklepikach szkolnych. Zwrócił zarazem uwagę, że odpowiedzialność za to, co jedzą dzieci, spoczywa przede wszystkim na rodzicach. Zaapelował do wszystkich o zdrowe odżywianie.

Mówiąc o szkodliwości palenia, Zembala oświadczył, że stanowczo sprzeciwia się nie tylko tradycyjnym, ale też elektronicznym papierosom. - Producenci, którzy na tym bardzo dużo zarabiają - to jest gigantyczny przemysł i gigantyczne pieniądze - w sposób bezwzględny nie mówią prawdy. Mówią, że e-papierosy nie są szkodliwe. Są szkodliwe. Są mniej szkodliwe niż czysty tytoń, ale są szkodliwe - podkreślił prof. Zembala.

Podczas Białej Niedzieli w ŚCChS wszyscy chętni mogli przeprowadzić bezpłatne badania profilaktyczne (np. poziom cholesterolu i glukozy, zmierzyć ciśnienie krwi) i skorzystać z porad specjalistów. Diabetolog prof. Krzysztof Strojek przypomniał, że zaliczana do chorób cywilizacyjnych cukrzyca przebiega w sposób ukryty, nie dając żadnych objawów, natomiast skutki są bardzo negatywne, są wśród nich schorzenia kardiologiczne.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH