Zembala: dochodzenie do 6 proc. PKB na ochronę zdrowia potrwa zbyt długo Prof. Marian Zembala, poseł PO, były minister zdrowia: FOT. PTWP

Każdy mechanizm, który zwiększa środki na ochronę zdrowia jest konieczny, oczekiwany i pozytywny, ale czas ośmiu lat dochodzenia do nakładów na poziomie 6 proc. PKB jest zbyt długi - ocenił prof. Marian Zembala (PO), odnosząc się do projektu nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej.

- Każdy mechanizm, który w ochronie zdrowia zauważa i dokonuje rozwiązań zwiększających środki jest konieczny, oczekiwany i pozytywny - powiedział w środę (8 listopada) były minister zdrowia Marian Zembala, a dziś poseł z listy PO, na posiedzeniu sejmowej komisji zdrowia, na której odbywa się pierwsze czytanie rządowego projektu przewidującego stopniowy wzrost nakładów na ochronę zdrowia do 6 proc. PKB w 2025 r.

- Chciałbym jednak zwrócić uwagę na dwie rzeczy.  Ten mechanizm dochodzenia, jakkolwiek byśmy nie patrzyli ośmiu lat, jest za długi - dodał. Zaznaczył, że zdaje sobie sprawę z ograniczeń, ale "wszelkie działania, które sprawią, że nie osiem, że pięć, sześć lat, będą w systemie odczuwalne".

Po drugie - zdaniem Zembali - w projekcie nie sięga się po inne mechanizmy zwiększające środki, "które są wyrazem naszego obywatelskiego myślenia, że my też w tym procesie uczestniczymy mocnej".

- Nie ma mowy o doubezpieczeniach - zauważył. - Tego nie wolno nam zostawić, skoro inne kraje - sąsiedzi - nie tylko o doubezpieczeniach mówią, ale i je robią - powiedział. W efekcie - w jego ocenie - inne kraje ciągle będą przed naszym, jeśli chodzi o nakłady na ochronę zdrowia.

Projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej przewiduje stopniowy wzrost nakładów na ochronę zdrowia do 6 proc. PKB w 2025 r. (zakłada on, że w 2018 r. na ten cel będzie przeznaczone 4,67 proc. PKB, a rok później 4,86 proc.). Dodatkowe środki w pierwszej kolejności mają być przeznaczane na finansowanie (w formie dotacji dla NFZ) świadczeń opieki zdrowotnej. Ich wykaz na każdy rok będzie określał minister zdrowia, mają to być m.in. te świadczenia, na które są najdłuższe kolejki.

Danuta Starzyńska-Rosiecka (PAP)

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH