Zdrowotny surwiwal: instrukcja, jak pacjent może przetrwać i porozumieć się z lekarzem

Piotr Piotrowski zwady nie szuka. Ogłosił w internecie, że "Instrukcji przetrwania w polskiej służbie zdrowia" nie należy uważać za narzędzie do walki pacjentów z lekarzami, "gdyż nie taka była intencja".

Zgoda. Ale opis funkcjonowania ochrony zdrowia, jaki przedstawił na stronie internetowej pozarządowej organizacji pacjentów - Porozumienie 1 Czerwca - idylliczny nie jest. Kojarzy się raczej z morderczym surwiwalem.

Już w pierwszych słowach Piotrowski jasno wykłada credo: "Chcesz, aby Twoje dziecko żyło, chcesz żyć - przeczytaj koniecznie instrukcję przetrwania w polskiej służbie zdrowia".

Czytamy.

Porada 1.: Sprawny samochód. To podstawa (...) Czymkolwiek byle do szpitala, jeśli tylko stan zdrowia pozwala na prywatny transport. Szpital jest jedyną szansą na przetrwanie!

Porada 2.: Zapomnijcie o uprzejmości. To system, w którym trzeba się wykłócać.

Porada 3. Nie dajcie się zbyć ani odesłać. Ten system broni się przed pacjentem.

Porada 4. Znajomy lekarz to skarb. System oparty jest o uznaniowość. Tworzy bariery dla zwykłych pacjentów, ale jak masz znajomego lekarza - drzwi systemu się dla Ciebie otwierają.

Porada 5. Kolejki i skierowania. Wszędzie trzeba czekać i mieć właściwe dokumenty

Porada 6. Szukaj sprzymierzeńców, towarzyszy niedoli, (...) szukaj w internecie, wśród stowarzyszeń zrzeszających chorych, organizuj się. (...) Razem mamy większe szanse. Pamiętaj, że system traktuje Cię jak intruza i problem, więc broni się przed tym, żebyś wiedział, jakie masz prawa, jak powinieneś działać, żeby je wyegzekwować.

Po tej samej stronie barykady
Stefan Bednarz, szef komisji etyki Naczelnej Rady Lekarskiej powiedział w Gazecie Wyborczej, że nie jest zwolennikiem takich poradników, bo niosą też zagrożenia, np. uczą agresywnych zachowań. Wskazał jednakże na potrzebę przeprowadzenia wspólnej akcji lekarzy i pacjentów, ponieważ "doszło do rozminięcia się ludzkich potrzeb traktowania chorego jak człowieka z bezduszną biurokracją".

W podobnym tonie utrzymane jest oświadczenie Macieja Hamankiewicza, prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej. W środę (22 maja) podziękował za wsparcie wszystkim pacjentom z inicjatywy Porozumienie 1 Czerwca, "którzy angażują się w walkę o poprawę sytuacji w służbie zdrowia". Jednocześnie zaapelował jednak o ostrożność w doborze słów sugerujących konkretne zachowania.

"Nie nawołujmy do agresji, zachęcajmy do konstruktywnej rozmowy, wspólnie starajmy się zmienić niesprzyjającą leczeniu sytuację, by nie sprzyjać tworzeniu chwilowych rozwiązań, które nie uzdrowią całego systemu" - napisał pojednawczo.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH