Zdrowie prokreacyjne kolejnym celem NPZ. Finansowanie - 15 mln zł rocznie Zdrowie prokreacyjne jest szóstym celem NPZ Fot. Archiwum

W najnowszym projekcie Narodowego Programu Zdrowia znalazły się zapisy dotyczące poprawy zdrowia prokreacyjnego. Ministerstwo Zdrowia ma prowadzić działalność edukacyjną dla pracowników opieki zdrowotnej oraz finansować badania dotyczące zdrowia prokreacyjnego i jego uwarunkowań w społeczeństwie.

Narodowy Program Zdrowia (NPZ) jest wydawany na podstawie ustawy o zdrowiu publicznym. Pierwsza edycja NPZ obejmie lata 2016-2020, a na jej realizację w 2016 r. z budżetu państwa zostanie przeznaczone ok. 140 mln zł. Prace nad projektem NPZ nadal trwają.

Podczas konsultacji publicznych, które zakończyły się pod koniec ub.r., do resortu wpłynęły liczne uwagi. Wskazywano m.in., że w programie należy uwzględnić zdrowie reprodukcyjne, a także profilaktykę onkologiczną. Część instytucji i organizacji oceniała, że finansowanie programu jest niewystarczające.

W projekcie przygotowanym jeszcze przez poprzednie kierownictwo resortu określono pięć celów operacyjnych NPZ, które dotyczyły: zdrowego odżywiania, zdrowia psychicznego, zdrowia osób starszych, ograniczenia stosowania używek oraz narażenia na środowiskowe i biologiczne czynniki ryzyka.

Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł w ubiegłym roku zapowiedział, że dopisany zostanie jeszcze szósty cel: zdrowie prokreacyjne. Jego zdaniem sprawa niepłodności Polaków była postrzegana przez poprzedni rząd tylko w kontekście zapłodnienia pozaustrojowego, co - w jego opinii - było błędem. - Chcielibyśmy to rozwinąć w sposób kompleksowy - deklarował.

W najnowszej wersji projektu wpisano już zdrowie prokreacyjne jako kolejny cel NPZ. Rocznie na jego realizację ma być przeznaczane ok. 15 mln zł.

W ramach tego celu resort rodziny, pracy i polityki społecznej we współpracy z MZ ma uwzględniać wpływ prowadzonej polityki na zdrowie prokreacyjne. Prowadzona ma być też edukacja zdrowotna i działalność informacyjna dotycząca czynników mających wpływ na zdrowie prokreacyjne kobiet i mężczyzn oraz kształtowanie postaw sprzyjających zachowaniom prozdrowotnym. Te działania ma realizować resort edukacji we współpracy m.in. z MZ, organizacjami pozarządowymi i szkołami rodzenia.

Resort zdrowia ma prowadzić działalność edukacyjną (np. szkolenia) dla pracowników opieki zdrowotnej. Finansowane mają być także badania dotyczące zdrowia prokreacyjnego i jego uwarunkowań w społeczeństwie.

W najnowszej wersji projektu częściowej zmianie uległy również niektóre z pozostałych celów. Zgodnie z ostatnią propozycją resortu, poza zdrowiem prokreacyjnym, w NPZ mają znaleźć się cele związane ze: zdrowym odżywianiem; profilaktyką i rozwiązywaniem problemów związanych z uzależnieniami od substancji psychoaktywnych i uzależnieniami behawioralnymi; zdrowiem psychicznym; ograniczeniem zagrożeń fizycznych, chemicznych i biologicznych m.in. w miejscu pracy, rekreacji oraz nauki; promocją zdrowego i aktywnego starzenia się.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH