Zatrucia tlenkiem węgla - tu potrzeba edukacji Źródło: PSP

Od początku października do 11 stycznia tylko w woj. śląskim odnotowano 1024 zdarzenia związane z ulatniającym się czadem, w których poszkodowanych zostało 416 osób, w tym 124 dzieci. Pięciu osobom lekarze nie byli w stanie pomóc.

Ponad tysiąc uczniów wybranych szkół podstawowych w Katowicach i Bytomiu weźmie udział w programie edukacyjnym, który ma m.in. zapoznać dzieci z zagrożeniami związanymi z ulatnianiem się tlenku węgla. Akcja związana jest z częstymi zimą zatruciami tzw. czadem. Inicjatywa odbywa się w ramach ogólnopolskiej kampanii "Nie dla czadu" prowadzonej przez Państwową Straż Pożarną.

Rzecznik śląskiej straży pożarnej st. bryg. Jarosław Wojtasik poinformował we wtorek, że liczba ofiar tlenku węgla w ostatnich tygodniach w tym regionie wzrosła. Jak podał, od początku października do 11 stycznia w woj. śląskim odnotowano 1024 zdarzenia związane z ulatniającym się czadem, w których poszkodowanych zostało 416 osób, w tym 124 dzieci. Pięć osób zmarło.

W ramach trwającej od kilku lat kampanii "Nie dla czadu" na terenie całego kraju prowadzone są liczne przedsięwzięcia edukacyjno-prewencyjne. Jednym z nich jest pilotażowy program edukacyjny, który powstał we współpracy śląskiej straży pożarnej z Wydziałem Zarządzania Kryzysowego i Bezpieczeństwa Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego.

- Przygotowaliśmy pakiet edukacyjny składający się z podręcznika metodycznego dla nauczyciela i karty pracy (ćwiczeń) dla ucznia "Mądre rady Żarka - psa strażaka". Jest to propozycja zajęć, w czasie których dzieci w formie zabawy będą się uczyć, jak bezpiecznie zachowywać się w domu oraz jakie zagrożenia związane są z tlenkiem węgla i pożarami - wyjaśnił brygadier Wojtasik.

Podręcznik ma być wprowadzony w pierwszym kwartale br. w wybranych szkołach podstawowych w Katowicach i Bytomiu; w programie weźmie udział ponad tysiąc uczniów klas trzecich. - W tych miastach w ciągu ostatnich czterech lat miało miejsce najwięcej zdarzeń związanych z tlenkiem węgla, których ofiarami były również dzieci - dodał rzecznik.

W woj. śląskim każdego roku ofiarami zatrucia tlenkiem węgla jest kilkaset osób. W poprzednim sezonie grzewczym (jesień 2014 r. - wiosna 2015 r.) odnotowano 1951 zdarzeń ulatniania się gazu, w których podtrute zostały 654 osoby, w tym 203 dzieci. Siedem osób zmarło, w tym dwoje dzieci.

Jak wynika z danych Komendy Wojewódzkiej PSP w Katowicach, w poprzednim sezonie grzewczym najczęściej poszkodowani byli mieszkańcy Bytomia (90 osób, w tym 31 dzieci; jedno dziecko zmarło), powiatu bielskiego (69 osób, w tym 25 dzieci), Chorzowa (65 osób, w tym 23 dzieci) oraz Katowic (52 osoby, w tym 13 dzieci; jedna osoba zmarła).

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH