PAP, PW/Rynek Zdrowia | 28-03-2013 09:38

Zaskakująca kampania społeczna dotycząca terapii niestandardowych w onkologii

Nowa kampania społeczna, którą zainicjowała Alivia - Fundacja Onkologiczna Osób Młodych, bazuje na przewrotnym haśle "Żeby pokonać raka, trzeba mieć dwie rzeczy: pieniądze i znajomości". Właśnie rozpoczęła się jej pierwsza odsłona poświęcona pieniądzom.

- Pieniądze są naszym najważniejszym orężem, ponieważ NFZ nie finansuje części najnowszych lub eksperymentalnych metod leczenia - dlatego wielu chorych nie może z nich skorzystać - mówi Agata Polińska z Fundacji Alivia, która w ramach swoich działań wspomaga chorych na nowotwory w zbieraniu środków na leczenie.

W ramach kampanii na ekranach kin, TV oraz na największych portalach w Polsce wyświetlany jest film przedstawiający trudną i wyczerpującą walkę świnki-skarbonki, symbolizującej pieniądze, z rakiem. - Świnka wygrywa symboliczną walkę - tak jak codziennie tysiące ludzi, dzięki często drogiemu leczeniu, mogą wygrać swoją walkę z rakiem - tłumaczą pomysłodawcy kampanii.

- Wiele osób myśli, że rak to już koniec. Wyrok. W kampanii chcemy powiedzieć, że to nie jest łatwa walka, ale można ją wygrać. Rzeczywistość jest brutalna. Taka też jest nasza kampania, ale jednocześnie jej przekaz jest bardzo pozytywny: zagrzewa do walki i daje nadzieję na zwycięstwo! Nie chcemy słodzić, wzbudzać litości czy wyciskać łez. Chcemy zachęcić do działania - mówi Aleksandra Jurkiewicz z agencji reklamowej DDB Warszawa.

W haśle przyświecającym kampanii Alivii obok pieniędzy równorzędne miejsce zajmują znajomości. Jest to swego rodzaju gra słów - podkreślają członkowie fundacji - znajomości oznaczają tu bowiem osoby, które "już przebrnęły przez gąszcz procedur i informacji, same przeszły cały proces leczenia, a teraz, dzieląc się wiedzą, mogą pomóc uratować komuś życie".

Lecznie w ramach tzw. chemioterapii niestandardowej jest możliwe po uzyskaniu zgody oddziału NFZ i konsultanta wojewódzkiego. Koszt takiej terapii może sięgać setek tysięcy złotych, dlatego zgody są wydawane po dokładnym przeanalizowaniu przypadku i możliwej do uzyskania skuteczności leczenia. Chorzy poddawani tzw. chemioterapiom niestandardowym zyskują - statystycznie licząc - kilka miesięcy życia.