Zarażeni HIV czują się w Polsce odrzuceni

Z badań przeprowadzonych wśród 500 seropozytywnych Polaków wynika, że mimo licznych kampanii edukacyjnych niski poziom wiedzy jest główną przyczyną dyskryminacji z powodu HIV.

Osoby seropozytywne wciąż doświadczają dyskryminacji ze strony pracowników opieki zdrowotnej, a nawet członków własnej rodziny. Mają też myśli samobójcze. Takie informacje przynosi najnowszy raport Stigma Index, w którym po raz pierwszy brali udział także Polacy. Organizatorem badań w Polsce była Ogólnopolska Sieć Osób Żyjących z HIV/AIDS "SIEĆ PLUS”.

Co piąta osoba zakażona padła ofiarą dyskryminacji w placówce opieki medycznej. - Zaskakuje fakt, że grupa, która powinna najwięcej wiedzieć o HIV obawia się zakażenia i dyskryminuje pacjentów - podkreśla Magdalena Ankiersztejn-Bartczak, koordynator badań i autor raportu.

Około 20 proc. badanych osób stwierdziło, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy co najmniej raz zostali wykluczeni z wydarzenia społecznego. Przy czym byli dyskryminowani nie tylko z powodu samego zakażenia, ale między innymi również z powodu orientacji seksualnej. Z tego typu dyskryminacją spotkało się 26 proc. badanych.

31 proc. ankietowanych wskazało, że zostali obrażeni lub napadnięci, a nawet, że w ciągu ostatniego roku im grożono, przy czym 21 proc. z nich twierdzi, że było to spowodowane wyłącznie zakażeniem HIV. Co dziesiąty zakażony spotkał się w ciągu ostatniego roku z odmową zatrudnienia.

W efekcie osoby zakażone często wybierają rodzaj "wewnętrznej emigracji". Co czwarty zrezygnował z udziału w wydarzeniach społecznych i spotkaniach towarzyskich. 15 proc. zrezygnowało z uprawiania seksu, a 18 proc. z zawarcia związku małżeńskiego.

"Ludzie żyjący z HIV Stigma Index” jest wspólną inicjatywą czterech organizacji: Globalnej Sieci Ludzi Żyjących z HIV, Międzynarodowej Wspólnoty Kobiet Żyjących z HIV/AIDS, Międzynarodowej Federacji Planowania Rodzicielstwa i Wspólnego Programu Narodów Zjednoczonych ds. HIV/AIDS. Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH