Zapowiedź podwyżek dla pielęgniarek uruchomiła spiralę żądań płacowych Obietnica podwyżek dla pielegniarek spowodowała, że inni też chcą większych pieniędzy. Fot. Archiwum

Obietnica podwyżek, jakie dla pielęgniarek i położnych zadeklarował minister zdrowia oburzyła innych pracowników ochrony zdrowia. Nie odmawiają pielęgniarkom prawa do wyższych zarobków, ale czują się pominięci, bo też zarabiają mało. Minister nie odpowiada na prośby o spotkania. Dlatego jednoczą się i zapowiadają dalsze działania.

Wiesława Taranowska, wiceprzewodnicząca Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych, napisała (16 lipca) wprost, że minister zdrowia nie dostrzega, że w placówkach opieki zdrowotnej pracują równie ciężko inne grupy zawodowe, o żenująco niskich wynagrodzeniach. I że nie będzie zgody związków na faworyzowanie wyłącznie jednej grupy zawodowej kosztem innych.

Wrze w środowisku pracowników ochrony zdrowia. Dr Elżbieta Puacz, prezes Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych, informuje, że do związków zawodowych zrzeszających diagnostów laboratoryjnych i techników analityki medycznej napłynęło wiele głosów z prośbą o podjęcie działań na rzecz podniesienia wynagrodzenia tych grup zawodowych.

- Badania laboratoryjne stanowią integralną i niezbędną część procedur medycznych kontraktowanych z NFZ, dlatego też MZ powinno dbać o wszystkie zawody medyczne uczestniczące w procesie diagnostyczno-terapeutycznym. Pensje diagnostów laboratoryjnych są na poziomie wynagrodzenia pielęgniarek, zaś technicy analityki medycznej często mają najniższą krajową - wskazuje Rynkowi Zdrowia Elżbieta Puacz.

Czas leczy rany, ale...
Przypomina, że w maju 2014 r. Prezydium Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych wydało stanowisko, w którym wyraziło opinię, iż osoba posiadająca tytuł zawodowy diagnosty laboratoryjnego i rozpoczynająca pracę zawodową, powinna otrzymywać podstawowe wynagrodzenie netto co najmniej na poziomie przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia wskazanego przez resort pracy, które powinno wzrastać proporcjonalnie wraz z rozwojem zawodowym na poziomie wynagradzania innych zawodów medycznych.

- Na stawki wynagrodzenia dla diagnostów laboratoryjnych i techników analityki medycznej pracujących w sektorze prywatnych medycznych laboratoriów diagnostycznych nie ma wpływu Ministerstwo Zdrowia czy też NFZ, tylko pracodawca. A jest to już duży, ponad 60 proc. obszar rynku diagnostycznego w Polsce - zastrzega prezes KRDL.

Uważa, że obietnica podwyżek dla jednej grupy zawodowej z obszaru ochrony zdrowia może skonfliktować środowiska medyczne. Jako wieloletni pracownik szpitala dr Puacz obserwowała, że w takich sytuacjach dochodzi do konfliktów międzyludzkich, niemiłej atmosfery pracy i pretensji wobec dyrekcji szpitala.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH