Zapowiadany strajk zawodów medycznych to efekt wieloletnich zaniedbań FOT. Krzysztof Ostaszewski/Twitter

Na październik przedstawiciele zawodów medycznych zapowiadają strajk głodowy, a potem falę strajków tym bardziej dotkliwych dla społeczeństwa, że mają wziąć w nich udział wszyscy pracownicy, a nie tylko jedna grupa zawodowa.

Frustracja pracowników szpitali czy przychodni wynika nie tylko z wieloletnich zaniedbań w podwyższaniu płac, ale przede wszystkim z niedostatecznych nakładów na całe zdrowie. O intencjach rządu wobec personelu szpitali i przychodni świadczy tryb prac nad dwiema ustawami o płacach: rządową i obywatelską.

Projekt rządowy, jak przypomina Gazeta Wyborcza, został "przeciągnięty" przez Sejm w ciągu 36 godzin i błyskawicznie zatwierdzony w Senacie. Tymczasem projekt obywatelski z 240 tysiącami podpisów został skrytykowany przez wiceminister zdrowia Józefę Szczurek-Żelazko za to, że nadmiernie obciąży budżet (388 mld zł w ciągu 10 lat),a następnie skierowany do dwóch komisji.

W tym samym dniu prezydent podpisał ustawę rządową o płacach. Dalsze prace nad projektem obywatelskim wyglądają na bezprzedmiotowe.

Niskie płace pracowników ochrony zdrowia są pokłosiem wieloletniego niedostatku środków na cały system. Skutkiem jest frustracja kadr, ale też deficyt lekarzy i pielęgniarek - wiele osób odchodzi na emerytury, inni wyjeżdżają za granicę.

Jeśli oszczędności w ochronie zdrowia opierają się na wyzysku pracowników, bezpośrednio wpływa to na jakość usług medycznych. Przepracowany lekarz, przeciążona pielęgniarka, sfrustrowany ratownik medyczny pracują gorzej.

Nie powinniśmy całą winą za fatalne leczenie obarczać szeregowych pracowników - konstatuje Gazeta Wyborcza.

Więcej: www.wyborcza.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH