Zanieczyszczenie powietrza w Polsce budzi zaniepokojenie Europy. KE żąda wyjaśnień

Komisja Europejska domaga się od Polski wyjaśnień dotyczących przekraczania dopuszczalnych norm jakości powietrza, jednak jest to wstępna procedura i nie przewiduję szybkich decyzji KE w tej sprawie - poinformował w poniedziałek (16 lutego) w rozmowie z PAP minister środowiska Maciej Grabowski.

Szef resortu środowiska odniósł się w ten sposób do informacji Gazety Wyborczej, według której Polsce może grozić kara w wysokości 4 mld złotych, jeśli w ciągu dwóch miesięcy nie podejmie działań na rzecz obniżenia poziomu zanieczyszczeń powietrza.

KE wysłała rządowi opinię, zarzucającą Polsce naruszenie unijnego prawa - napisała "GW". Powołując się na rzeczniczkę Komisji dziennik podał, że Polska otrzymała już dwa upomnienia w tej sprawie.

Jeśli polskie władze nie zareagują na dwa upomnienia Komisji, sprawa trafi do Trybunału Sprawiedliwości UE.

- Postępowanie oczywiście jest prowadzone w stosunku do Polski i wielu innych krajów - powiedział minister. - Jednak nie sądzę, żeby działania Komisji w tym względzie miały mieć jakieś nadzwyczajne tempo, czy decyzje miały być podjęte w najbliższych miesiącach - zauważył.

Dodał, że nie zna szacunków dotyczących wysokości ewentualnej kary.

Organizacje pozarządowe wskazują, że dopuszczalne normy jakości powietrza są w Polsce przekraczane na znacznym obszarze kraju. Specjaliści przypominają, że zanieczyszczenia powoduje przede wszystkim tzw. niska emisja, czyli dymy z kominów domowych pieców opalanych węglem oraz spaliny z transportu.

Zdaniem ekspertów długotrwała obecność trujących gazów w atmosferze wywołuje schorzenia naczyniowe, zawały serca, udary, astmy i alergie już na etapie życia płodowego. Dodatkowo w rejonach zanieczyszczeń wzrasta liczba infekcji, które pociągają za sobą dalsze obciążenia dla gospodarki m.in. w postaci wizyt u lekarza, czy nieobecności w pracy.

Grabowski wskazał, że resort środowiska jest w kontakcie z Komisją Europejską i przedstawia jej działania zmierzające do poprawy jakości powietrza w Polsce.

Przypomniał też, że problem niskiej emisji i jakości powietrza jest dla ministerstwa priorytetem. Poinformował, że w przyszłym tygodniu chce przekazać do konsultacji społecznych i rządowi ministerialny projekt Krajowego Programu Ochrony Powietrza (KPOP).

W styczniu w wywiadzie udzielonym PAP minister środowiska zapewniał, że ochrona i poprawa jakości powietrza są jednym z głównych celów resortu w tym roku. Wskazywał wówczas, że obowiązujące w Polsce lokalne programy ochrony powietrza (jest ich kilkadziesiąt) nie przynoszą oczekiwanych rezultatów i dlatego ministerstwo podjęło się opracowania KPOP - strategicznego dokumentu, pokazującego samorządom, jak skutecznie walczyć z zanieczyszczeniem atmosfery. W programie pojawią się rozwiązania legislacyjne, organizacyjne oraz finansowe.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH