Założenia do projektu ustawy o POZ zwiększają kompetencje lekarzy rodzinnych W ocenie MZ istnieje potrzeba usprawnienia POZ i zapewnienia zintegrowanej opieki całej populacji Fot. Archiwum

Ministerstwo Zdrowia opublikowało niedawno założenia do projektu ustawy o podstawowej opiece zdrowotnej, które mają zmienić organizację pracy w POZ. Jak zaznacza Jacek Krajewski, prezes Federacji Porozumienie Zielonogórskie, kierunek zmian wydaje się dobry.

Z dostępnych danych wynika, że do 2060 roku liczba seniorów w naszym kraju ulegnie podwojeniu. Zwiększy się także liczba pacjentów przewlekle chorych. Zachodzi zatem uzasadniona potrzeba usprawnienia POZ i zapewnienia zintegrowanej opieki, nie tylko dla seniorów, ale także dla całej populacji.

Lekarz POZ koordynatorem opieki zdrowotnej
Biorąc te czynniki pod uwagę resort zdrowia w założeniach do projektu Ustawy o POZ postawił na lekarza rodzinnego. Z założeń wynika bowiem, że lekarz ten stanie się koordynatorem opieki zdrowotnej, która zostanie połączona z innymi częściami systemu.

Dodatkowo zwiększona ma zostać rola profilaktyki i edukacji zdrowotnej, a opieka medyczna nabrać wymiaru kompleksowości i zostać ukierunkowana na pacjenta i społeczność lokalną.

Zmiany te pozytywnie odbiera Bożena Janicka, prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia, która zaznacza, że mimo iż podstawowa opieka zdrowotna w Polsce jest oceniana jako stosunkowo dobrze funkcjonująca część systemu ochrony zdrowia, to - dla jej rozwoju -uzasadnione jest przygotowanie i wdrożenie ustawy zwiększającej rolę POZ.

Prezes Janicka dodaje, że Porozumienie Pracodawców Ochrony Zdrowia od wielu lat wnosiło o konieczność podniesienia rangi podstawowej opieki zdrowotnej w zintegrowanym systemie ochrony zdrowia w Polsce. W jej ocenie zostanie to, jak się wydaje, zrealizowane.

Wizyta u specjalisty to ostateczność
Także prezes Krajewski popiera proponowane kierunki zmian. Jak podkreśla, od dawna wiadomo, że specjalistyka nie wpływa na zmniejszenie śmiertelności w ogólnej populacji. Taką rolę przypisuje się lekarzowi POZ. Dlatego skierowanie głównego nurtu opieki medycznej na lekarza pierwszego kontaktu i powierzenie podstawowej opiece zdrowotnej zadania zaspokajania 90 proc. potrzeb zdrowotnych pacjentów zgłaszających się do systemu, jest przez lekarzy rodzinnych odbierane bardzo pozytywnie.

Ustawodawca zakłada bowiem, że lekarz rodzinny będzie dysponował tzw. budżetem powierzonym na badania diagnostyczne, na które obecnie kierują specjaliści, oraz na wizyty w AOS. Taki kierunek zmian, obok bezpośredniego wpływu na POZ, nie pozostanie zatem bez wpływu także na funkcjonowanie Ambulatoryjnej Opieki Specjalistycznej.

Jacek Krajewski wyjaśnia, że trudno na razie dyskutować o budżecie powierzonym. Tłumaczy, że POZ ma już jeden budżet powierzony przeznaczony na badania diagnostyczne, i jeśli nadal tak pozostanie, to w zasadzie nic (oprócz zwiększenia środków przeznaczonych na kolejne badania, do których obecnie POZ nie ma dostępu) się nie zmieni.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH