Zakaz palenia przestrzegany w 60 proc. lokali gastronomicznych

Wprowadzony 15 listopada ub. r. zakaz palenia w miejscach publicznych wciąż jest łamany przez część lokali gastronomicznych. W blisko 40 proc. spośród nich nadal nie ma wydzielonych palarni, brakuje też odpowiedniej wentylacji - wynika z badań TNS OBOP i Stowarzyszenia Manko, organizatora kampanii "Polska bez dymu".

Zgodnie z przepisami, właściciele restauracji posiadającej co najmniej dwie sale konsumpcyjne, mogą jedną z nich przeznaczyć dla palaczy. W takim przypadku sala ta musi być zamknięta i wentylowana. Natomiast w lokalach o jednej sali obowiązuje całkowity zakaz palenia.

Do sprawdzania przestrzegania tych przepisów uprawnieni są m.in. strażnicy miejscy, a od stycznia 2011 r. również inspektorzy sanitarni. Mogą oni za łąmanie zakazu nakładać kary finansowe.

Za złamanie zakazu palenia grozi kara grzywny do 500 zł. Za nieumieszczenie informacji o zakazie palenia tytoniu właścicielowi lub zarządzającemu obiektem grozi kara do 2000 zł.

Z przeprowadzonych przez Stowarzyszenie Manko badań wynika, że blisko 74 proc. pracowników lokali gastronomicznych popiera nową ustawę o zakazie palenia w miejscach ogólnodostępnych, a 48,3 proc. dostrzega poprawę swojego zdrowia.

Na mocy wprowadzonego zakazu bierne palenie w miejscach publicznych znaczenie zmalało.

– To już przekłada się na poprawę zdrowia Polaków. W perspektywie roku lub dwóch spodziewamy się efektów w postaci m.in. spadku liczby zawałów serca – mówi portalowi rynekzdrowia.pl Krzysztof Przewoźniak z Fundacji Promocja Zdrowia przy Centrum Onkologii w Warszawie.

Jak przyznaje Przewoźniak, jego organizacja nadal będzie podejmować działania w kierunku wprowadzenia całkowitego zakazu palenia w Polsce.

15 listopada 2010 roku weszła w życie nowelizacja ustawy z 9 listopada 1995 roku o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych. Nowelizacja przewidziała zakaz palenia w miejscach publicznych, w tym w lokalach gastronomiczno-rozrywkowych.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH