Zaczynają obowiązywać przepisy dotyczące dawców komórek rozrodczych Fot. Archiwum RZ (zdjęcie ilustracyjne)

Zakres badań, jakie muszą przejść dawcy komórek rozrodczych, oraz zasady wywozu komórek i zarodków z Polski to niektóre z kwestii regulowanych przez rozporządzenia towarzyszące ustawie o leczeniu niepłodności, które - wraz z ustawą - wchodzą w życie w niedzielę (1 listopada).

Ustawa daje prawo do korzystania z procedury in vitro parom, zarówno małżeńskim, jak i nieformalnym. Zezwala na dawstwo komórek i zarodków - nie tylko partnerskie. Zarówno komórki rozrodcze, jak i zarodki w dawstwie innym niż partnerskie można będzie przekazać wyłącznie na rzecz anonimowej biorczyni.

Dzieci będą mogły po osiągnięciu pełnoletności poznać jedynie rok i miejsce urodzenia dawców oraz informacje na temat ich stanu zdrowia.

Zapisy ustawy doprecyzowuje dziewięć rozporządzeń. Na mocy ustawy powstanie Rejestr Dawców Komórek Rozrodczych i Zarodków, który - zgodnie z przepisami rozporządzenia - będzie składał się z trzech części: zbioru danych dawców zarodków oraz zbioru dawców komórek rozrodczych i biorczyń komórek oraz zarodków przekazanych w celu dawstwa innego niż partnerskie.

Rejestr będzie prowadzony w formie elektronicznej, ale na życzenie osób uprawnionych niektóre dane będą udostępniane w formie papierowej. Wpis w rejestrze nie będzie mógł być usunięty, a dostęp do niego mają mieć jedynie osoby uprawnione.

W karcie dawcy komórek rozrodczych i karcie dawców zarodka znajdą się takie dane jak: imię, nazwisko i numer PESEL dawcy, historia choroby (jeżeli jest dostępna) oraz wyniki badań lekarskich. Wpisywane będą też dane fenotypowe dawców, np. wzrost, kolor oczu, kolor włosów oraz rasa i pochodzenie etniczne.

Z kolei w dokumentacji dotyczącej komórek rozrodczych i zarodków znajdą się m.in.: tożsamość dawców komórek rozrodczych (w przypadku dawstwa partnerskiego) informacja o liczbie utworzonych zarodków oraz dane osób, które utworzyły zarodek.

Decyzję o zakwalifikowaniu kandydatów na dawców oraz biorczynie komórek i zarodków będzie podejmował lekarz m.in. na podstawie wywiadu medycznego, dostępnej historii choroby oraz wyników badań laboratoryjnych. Osoby oddające komórki rozrodcze w celu dawstwa partnerskiego lub zabezpieczenia płodności na przyszłość będą wykonywały m.in. badania w kierunku obecności wirusów HIV, HCV i CMV.

Kandydaci do dawstwa anonimowego dodatkowo będą badani w kierunku kiły i przeciwciał chlamydii, przeprowadzane mają być także genetyczne badania przesiewowe pod kątem autosomalnych genów recesywnych.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH