Za osiem lat w Polsce zabraknie 60 tys. pielęgniarek

Nawet 60 tys. pielęgniarek może brakować w 2020 r. w Polsce - ostrzega środowisko pielęgniarskie. To efekt przejścia na emeryturę pielęgniarek pokolenia powojennego wyżu demograficznego, a także dużej migracji zarobkowej młodszego pokolenia.

O braku pielęgniarek informują izby pielęgniarskie, problem coraz boleśniej odczuwają także szpitale. W czwartek (8 listopada) wykładowca pielęgniarstwa na Wydziale Nauk o Zdrowiu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach dr Wioleta Piechaczek zapewniała kandydatów w dniu otwartym wydziału, że po skończeniu studiów bez trudu znajdą pracę w zawodzie.

- Ponad 80 tys. pielęgniarek urodzonych pomiędzy rokiem 1950 a 1960 będzie w 2020 r. na emeryturze. W zawodzie pozostanie niespełna 20 tys. osób, co daje deficyt ponad 60 tys. pielęgniarek czynnych zawodowo. Tymczasem według prognoz w 2020 r. co czwarta osoba w naszym kraju będzie miała powyżej 65 lat. To czyni nasze społeczeństwo coraz starszym, a zatem zapotrzebowanie na opiekę pielęgniarską będzie coraz większe - mówiła dr Piechaczek.

- Według danych izb pielęgniarskich coraz mniej pielęgniarek kończących studia w Polsce decyduje się na podjęcie pracy na miejscu, większość wyjeżdża za granicę, co czyni ten deficyt jeszcze większym. To bardzo niepokojące informacje - dodała.

Dr Piechaczek przekonywała kandydatów, że pielęgniarstwo to zawód z przyszłością. Ukończenie studiów daje pewność pracy w zawodzie, a za coraz wyższymi wymaganiami stawianymi pielęgniarkom, idzie też stopniowa poprawa zarobków. Jak mówiła, szczególnie potrzebnemu w tym zawodzie powołaniu powinny towarzyszyć takie cechy, jak cierpliwość, zrozumienie, spokój, wytrwałość i wyrozumiałość.

Choć pielęgniarstwo to zawód bardzo sfeminizowany, na każdym roku pielęgniarstwa w Śląskim Uniwersytecie Medycznym uczą się też mężczyźni. - Większość kończy studia i podejmuje pracę w zawodzie. Mają ciekawy psychologiczny wpływ na pacjentów - zwłaszcza panie starają się nie narzekać przy mężczyznach, mobilizują się, a pielęgniarze potrafią nie wyręczać, a zachęcać - mówiła dr Piechaczek.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH