ZP zagłosuje przeciwko rządowemu projektowi ustawy o in vitro, RP - za

Rządowy projekt ustawy o in vitro niczego nie poprawia, a utrwala i sankcjonuje zło; klub ZP zagłosuje przeciw jego przyjęciu - zapowiedział w czwartek w Sejmie Jarosław Gowin. Poparcie Ruchu Palikota dla projektu zapowiedział natomiast poseł Jacek Kwiatkowski.

- Nawet jeżeli ten projekt zostanie uchwalony, to wrócimy do tego zagadnienia w przyszłej kadencji, na początku, a nie na sam koniec, nie w klimacie walki przedwyborczej - zapowiedział Gowin.

Jak mówił, jest przeciwny projektowi rządowemu, bo "reprezentuje tylko jedną wrażliwość i to bardzo skrajną, zdecydowanie lewicową".

Lider ZP przekonywał, że zarodek ludzki powinien być w ustawie zdefiniowany jako "istota ludzka", a nie "grupa komórek", jak zapisano w rozpatrywanym projekcie.

Zwrócił też uwagę, że jeżeli przyjąć, że życie ludzkie zaczyna się w chwili poczęcia, wówczas zarodek powinien być traktowany tak, jakby był człowiekiem. - Czy człowiekowi można przyznać warunkowe prawo do życia? Otóż takie są konsekwencje rozstrzygnięcia przewidującego tworzenie zarodków nadliczbowych. Te zarodki nadliczbowe będą zamrożone i wykorzystane w przyszłości pod warunkiem, że nie powiodą się wcześniejsze zabiegi. Na tym właśnie polega to warunkowe prawo do istnienia. To jest coś sprzecznego z fundamentami cywilizacji zachodniej - mówił Gowin.

Odnosząc się do przewidzianej w projekcie możliwości stosowania preimplantacyjnej diagnostyki genetycznej, Gowin ocenił, że przyjęcie takiego rozwiązania oznacza "powrót do wrażliwości moralnej starożytnej Sparty, gdzie niepełnosprawne noworodki były zrzucane ze skały".

- W tym przypadku tą skałą będzie pewnie zlew w klinikach in vitro, do którego będzie się wylewać te arbitralnie uznane za dysfunkcjonalne, niezdolne do samoistnego istnienia ludzkie zarodki - zaznaczył.

Zapowiedział, że m.in. z tych powodów klub ZP "z pełnym przekonaniem" zagłosuje przeciwko projektowi rządowemu. Jednocześnie poinformował, że zdecydował się złożyć do niego poprawki. Chodzi m.in. o dodanie preambuły, w której miałby znaleźć się zapis mówiący, że "ochrona praw do życia ludzkiego na każdym etapie jego rozwoju jest koniecznym warunkiem ochrony godności człowieka".

ZP proponuje też m.in. ograniczenie liczby tworzonych w procedurze in vitro zarodków do dwóch (projekt rządowy mówi o sześciu) - pod warunkiem, że oba będą wszczepione w łono matki. In vitro miałoby też być dostępne tylko dla małżeństw.

Poparcie koła Ruchu Palikota dla projektu zapowiedział poseł tej partii Jacek Kwiatkowski.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH