ZK OZZL pisze do premiera o dokonaniach Bartosza Arłukowicza

Zarząd Krajowy OZZL informuje, że wysłał do premiera list zawierający wykaz dokonań Ministerstwa Zdrowia w ciągu ostatnich 2 lat. Pismo ma związek z zapowiadanym przez Donalda Tuska przeglądem resortów.

W ocenie związku wśród dokonań resortu należy wskazać na znaczny wzrost udziału pacjentów w pokrywaniu kosztów leków, co spowodowane jest niektórymi przepisami wprowadzonej w roku 2012 ustawy o refundacji leków oraz rozporządzeniem MZ w sprawie recept lekarskich oraz na obniżenie jakości świadczeń udzielanych przez szpitale, będące następstwem drastycznych oszczędności wynikających z prób zbilansowania szpitali w celu uniknięcia przekształcenia w spółki handlowe, co przewiduje ustawa o działalności leczniczej.

Kolejne dokonania to postępujące zadłużanie się szpitali będące skutkiem stale zwiększającej się nierównowagi między ilością pieniędzy publicznych przeznaczanych na ochronę zdrowia, a zakresem świadczeń gwarantowanych przez państwo, coraz bardziej utrudniony dostęp chorych do leczenia na skutek administracyjnego limitowania świadczeń refundowanych i tworzenia kolejnych biurokratycznych przeszkód oraz ciągła walka Ministerstwa Zdrowia ze środowiskami medycznymi ("lekceważenie ich stanowisk dotyczących funkcjonowania ochrony zdrowia, przez co marnuje się doświadczenie i energię wielu ludzi i oddala perspektywę naprawy systemu publicznej ochrony zdrowia").

"Swoistym podsumowaniem dokonań resortu zdrowia jest propozycja wprowadzenia dodatkowych ubezpieczeń zdrowotnych - suplementarnych, czyli ubezpieczeń od niewydolności publicznej służby zdrowia i od kolejek. Oznacza to, iż Ministerstwo Zdrowia uznaje, że utrudniony dostęp do leczenia jest już normalną i trwałą cechą systemu publicznej ochrony zdrowia w naszym kraju" - czytamy w liście OZZL.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH