XV Kongres Medycyny Rodzinnej: lekarze o otyłości Polaków Fot. archiwum

Liczba osób mających problem z właściwą masą ciała wzrasta. Z roku na rok liczba osób otyłych zwiększa się w populacji w podobnym tempie jak w USA - alarmują lekarze rodzinni. O sposobach walki z tym rosnącym problemem dyskutują w Karpaczu, podczas XV Kongresu Medycyny Rodzinnej.

Polacy zmieniają swój styl życia. Pracują w nienormowanym wymiarze godzin, częściej niż w domu korzystają z szybkiego żywienia na mieście, a zamiast wybrać się na spacer wolą odpocząć przed telewizorem lub ekranem komputera. Typowy dla cywilizacji zachodniej tryb życia sprawia, że w kraju  nadwaga lub otyłość jest problemem zdrowotnym, który dotyczy ponad połowy dorosłych Polaków.

W badaniu LIPIDOGRAM z 2006 roku przeprowadzonym na terenie całego kraju, brali udział ludzie powyżej 30 roku życia. Nadwagę i otyłość zdiagnozowano u 76,1% badanej populacji, a w badaniu z 2010 roku w tej samej grupie już u 78,2% osób. W stosunku do poprzedniej edycji badań z 2004 roku, częstość występowania problemu z masą ciała była wyższa o prawie cztery procent.

- Zatrważające są dane dotyczące tych, którzy mają tworzyć przyszłość naszego kraju. Wystarczy odwiedzić najbliższą szkołę, by przekonać się, że na naszych oczach dokonuje się rewolucja. Wśród młodzieży, niemal co piąty chłopiec do 18 roku życia ma nadwagę lub jest otyły - podkreśla dr Elżbieta Tomiak, członek komitetu programowego XV Kongresu Medycyny Rodzinnej.

Dla służby zdrowia walka z otyłością to nie tylko wyzwanie medyczne, ale i finansowe. Szacuje się, że koszty opieki zdrowotnej w przypadku osób z nadwagą i otyłością są aż o 44% wyższe w porównaniu z osobami z prawidłową masą ciała. Nie można także pominąć faktu, że właśnie otyłość i nadwaga są bezpośrednim lub pośrednim powodem około 25% hospitalizacji w skali kraju.

Wejście na czwarte piętro bez konieczności korzystania z windy to nie jedyny problem jaki napotykają osoby otyłe i z nadwagą. Zaburzenia metaboliczne i skutki mechaniczne przyczyniają się do rozwoju wielu groźnych schorzeń takich jak nowotwory, miażdżyca, artrozy, bezpłodność czy zespół bezdechu sennego.

Problemy związane z utrzymaniem należnej masy ciała są przedmiotem zainteresowania lekarzy rodzinnych. Pod koniec 2014 roku Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce (KLRwP), we współpracy z Polskim Towarzystwem Medycyny Rodzinnej i Polskim Towarzystwem Badań nad Otyłością wypracowało wytyczne „Zasady postępowania z pacjentem z nadwagą i otyłością w praktyce lekarza rodzinnego”, które są cennym źródłem wiedzy dla lekarzy rodzinnych. Wytyczne zostały przyjęte przez sześć innych towarzystw lekarskich.

W oparciu o te wytyczne, podczas Kongresu odbędzie się kurs dotyczący nadwagi i otyłości dla lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej. Planowany jest również cykl szkoleń o skali ogólnopolskiej, mający na celu powszechne wdrożenie zaleceń wynikających z przyjętych wytycznych.

Lekarze podejmują się ponadto zwalczaniu i prewencji otyłości, m.in. poprzez promowanie zdrowego trybu życia i systematycznej aktywności fizycznej.

Podczas odbywającego się właśnie w Karpaczu XV Kongresu Medycyny Rodzinnej, Grupa Młodych Lekarzy Rodzinnych KLRwP pod patronatem Polskiego Stowarzyszenia Nordic Walking zorganizowała warsztaty Nordic Walking, podkreślając w ten sposób chęć aktywnej walki z problemem otyłości w Polsce.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH