Wyszków: strajkujące pielęgniarki odwiedził przedstawiciel resortu pracy

Do strajkujących pielęgniarek w Wyszkowie przyjechał z "misją dobrej woli" przedstawiciel Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.

W Szpitalu Powiatowym w Wyszkowie (woj. mazowieckie) od poniedziałku (15 czerwca) trwa płacowy strajk pielęgniarek. Kilka przedstawicielek związku zawodowego zostało zwolnionych dyscyplinarnie. Władze szpitala twierdzą, że strajk jest nielegalny, w związku z czym decyzja o zwolnieniach była uzasadniona. W placówce toczą się negocjacje z dyrekcją szpitala.

Jak powiedział rzecznik resortu Janusz Sejmej, w czwartek starosta z Wyszkowa zwrócił się z prośbą do ministra pracy i polityki społecznej Władysława Kosiniaka-Kamysza o wyznaczenie osoby, która przeprowadzi "misję dobrej woli" i pomoże w rozwiązaniu sporu między szpitalem a pielęgniarkami.

- Minister natychmiast taką osobę wyznaczył, ona udała się na miejsce w piątek przed południem - dodał rzecznik.

Jak wyjaśnił, nie jest to zawodowy negocjator w rozumieniu ustawowym, ponieważ nie zostały wypełnione wszystkie znamiona sporu zbiorowego. - Dlatego wyznaczono osobę, która przeprowadzi misję dobrej woli, jeśli chodzi o porozumienie dyrekcji i pielęgniarek - podkreślił Sejmej.

Poparcie dla pielęgniarek z Wyszkowa wyraził Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych, choć organizacja związkowa prowadząca spór nie jest w nim zrzeszona.

"Jednak i tak problemy podnoszone w grupie zawodowej pielęgniarek i położnych są zbieżne z postulatami zgłaszanymi przez naszą organizację. Nie podlega żadnej dyskusji fakt, że grupa zawodowa pielęgniarek i położnych szpitala jest wynagradzana na poziomie zaniżonym, który w żaden sposób nie przystaje do świadczonej pracy. Pomimo wielokrotnych obietnic dokonania podwyżek plac, w rzeczywistości wzrosty wynagrodzeń dalej nie nastąpiły. Tym bardziej podana w mediach propozycja wzrostu wynagrodzenia o 60 zł w żaden sposób nie spełni roszczeń pielęgniarek i położnych"- napisała w przesłanym oświadczeniu przewodnicząca OZZPiP Lucyna Dargiewicz.

Dodała, że podjęta akcja strajkowa i powstrzymywanie się od pracy świadczy o wyczerpaniu jakiejkolwiek możliwości osiągnięcia kompromisu, a także o determinacji i rozgoryczeniu pracowników.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH