Wyszków: koniec strajku pielęgniarek. Resort obiecuje podwyżki w całym kraju FOT. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Pielęgniarki strajkujące w szpitalu powiatowym w Wyszkowie ogłosiły w niedzielę (21 czerwca) nad ranem, że osiągnięto kompromis z dyrekcją placówki. Uczestniczący w rozmowach minister zdrowia prof. Marian Zembala zapowiedział podwyżki dla pielęgniarek i położnych w całym kraju.

- W wyniku tych długich negocjacji osiągnęliśmy kompromis. Osiągnęłyśmy satysfakcjonującą podwyżkę, cofnięto nam wypowiedzenia dyscyplinarne i wszystkie inne zapisy dotyczące minimalnych norm, regulaminu wynagradzania, są zapisane. Będziemy pracować - poinformowała przewodnicząca związku zawodowego pielęgniarek w Wyszkowie Jadwiga Pyt.

Dodała, protestujące pielęgniarki wracają na oddział. Minister zdrowia, który włączył się w negocjacje w sobotę (20 czerwca), zapowiedział podwyższenie od września płac pielęgniarek i położnych w całym kraju.

Jak powiedział, o wysokości podwyżek, ze środków wygospodarowanych w Narodowym Funduszu Zdrowia, zdecydują wspólnie liderzy środowiska pielęgniarskiego i położniczego oraz dyrektorzy placówek, uwzględniając "fachowość, doświadczenie i umiejętności" osoby zatrudnionej.

Zwolnione dyscyplinarnie wrócą do pracy
Strajk płacowy pielęgniarek w Szpitalu Powiatowym w Wyszkowie (woj. mazowieckie) trwał od poniedziałku (15 czerwca). Akcja protestacyjna prowadzona była w holu głównym oraz przed oddziałami. Pielęgniarki, które skończyły swoje dyżury, protestowały na dziedzińcu szpitala.

Kilka przedstawicielek związku zawodowego zostało zwolnionych dyscyplinarnie. Władze szpitala twierdziły, że strajk jest nielegalny, a decyzja o zwolnieniach uzasadniona.

Poparcie dla pielęgniarek z Wyszkowa wyraził Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych (OZZPiP), choć organizacja związkowa prowadząca spór nie jest w nim zrzeszona.

Przypomnijmy, że w czwartek (18 czerwca) odbyła się nadzwyczajna sesja rady powiatu wyszkowskiego ws. strajku płacowego pielęgniarek z tamtejszego szpitala. Ich żądania wspierali mieszkańcy. Przynosili im coś do jedzenia i napoje… Jak za czasów pierwszej Solidarności.

"W czwartek będzie przejazd wszystkich zmotoryzowanych mieszkańców przez miasto jako wyraz poparcia dla strajkujących pielęgniarek. Przejazd z użyciem klaksonów i blokada ulic Wyszkowa” - poinformował nas w środę w mailu jeden z mieszkańców. Dodał, że "akcja jest spontanicznie wywołana w internecie".

- Nic o tym nie wiem - powiedział nam tuż przed X Nadzwyczajną Sesją Rady Powiatu w Wyszkowie starosta Bogdan Mirosław Pągowski. Posiedzenie zwołano, żeby zapoznać radnych z "aktualną sytuacją w Samodzielnym Publicznym Zespole Zakładów Opieki Zdrowotnej w Wyszkowie".

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH