Wysokie stężenie metanolu w płynach do szyb zagraża zdrowiu kierowców i pasażerów

Pod koniec października br. minister zdrowia złożył wniosek do ministra gospodarki ws. zakazu wprowadzania do obrotu płynów do mycia, czyszczenia lub spryskiwania szyb, w tym samochodowych, zawierających metanol w stężeniach większych niż 3 proc. wagowych. Jak wskazują obserwacje prowadzone przez Instytut Transportu Samochodowego, toksyczność metanolu może zagrażać zdrowiu i bezpieczeństwu kierowcy i pasażerów.

Toksyczność metanolu wynika przede wszystkim z jego niebezpiecznych własności po spożyciu, potencjalnie ma on jednak także własności toksyczne po inhalacji. Zgodne z przepisami maksymalne dopuszczalne stężenie metanolu w miejscu pracy to 100 mg/m3. Przy takim poziomie tego środka, pracownik może przebywać w miejscu pracy wyłącznie przez 8 godzin w ciągu doby - informuje portal Forsal.pl

Przy ciągłym stosowaniu płynu do spryskiwaczy o stężeniu powyżej 3 proc. metanolu, stężenie oparów alkoholu metylowego w kabinie kierowcy może osiągnąć poziom przekraczający wartość najwyższego dopuszczalnego stężenia. Wyniki przeprowadzonych badań wykazały, że waha się ono wówczas od 100 do 350 mg/m3 (wpływają na to wielkość kabiny kierowcy, intensywność nadmuchu na przednią szybę oraz częstotliwość wietrzenia pojazdu).

Do 2010 r. w Polsce obowiązywał zakaz używania alkoholu metylowego do produkcji chemii gospodarczej, w tym płynów do spryskiwaczy. Zakaz ten zniesiono ze względu na konieczność dostosowania polskiego polskiego do unijnych regulacji. W konsekwencji wszystkie płyny eksploatacyjne przestały podlegać obowiązkowej certyfikacji na znak bezpieczeństwa „B”, a odpowiedzialność za jakość produktu leży po stronie producenta, dystrybutorów i sprzedawców.

Więcej: http://forsal.pl/ Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH