Wysokie kwalifikacje pielęgniarek nie mogą być marnotrawione Wiceminister zdrowia, Józefa Szczurek-Żelazko; FOT. PTWP

- W Polsce brakuje pomocniczego zawodu wspierającego pielęgniarki. To trzeba zmienić. Musimy też lepiej wykorzystać kompetencje białego personelu z wyższym wykształceniem. Takie są główne cele strategii na rzecz rozwoju pielęgniarstwa i położnictwa w Polsce - zaznacza wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko w wywiadzie dla portalu rynekzdrowia.pl*.

Rynek Zdrowia: - Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł 26 kwietnia powołał zespół ds. opracowania strategii na rzecz rozwoju pielęgniarstwa i położnictwa w Polsce, którym pani obecnie kieruje. Jego prace mają się zakończyć 31 października.
Józefa Szczurek-Żelazko: - Potrzeba opracowania strategii jest oczywista, bo pojawia się wiele problemów w obszarze pielęgniarstwa, które - nierozwiązane - w pewnym momencie mogą doprowadzić do obniżenia jakości świadczeń zdrowotnych udzielanych w podmiotach leczniczych.

Szeroki skład zespołu na pewno pozwoli na wypracowanie najbardziej optymalnych rozwiązań zarówno z perspektywy pacjentów, jak i pozostałych środowisk.

W zespole jest sekretarz stanu w MZ, pracownicy ministerialnego Departamentu Pielęgniarek i Położnych, reprezentanci ministerstw: nauki i szkolnictwa wyższego; edukacji narodowej; rodziny, pracy i polityki społecznej, a także przedstawiciele Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych, Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych, Polskiego Towarzystwa Pielęgniarskiego i Polskiego Towarzystwa Położnych.

Ponadto do składu powołano też konsultantów krajowych w dziedzinach: pielęgniarstwo, pielęgniarstwo rodzinne, pielęgniarstwo ginekologiczne i położnicze oraz przedstawiciela NFZ. Zakładam, że zgodnie z tym, co zadeklarował minister zdrowia, taka strategia będzie gotowa do 31 października br.

- Była pani pielęgniarką, wieloletnim dyrektorem szpitala, jest pani posłanką. Tak bogate doświadczenie pozwoli szerzej spojrzeć na problemy pielęgniarstwa, m.in. w ramach kierowanego przez panią zespołu?
- Przyznam - może trochę nieskromnie - że faktycznie daje mi to legitymację do szerszego spojrzenia. Nie tylko wykonywałam zawód pielęgniarki i potem kształciłam biały personel, ale również pracowałam w samorządzie terytorialnym - byłam radną woj. małopolskiego, a obecnie jestem posłanką. Potrafię więc analizować organizację ochrony zdrowia z różnych perspektyw.

- Jakie będą najważniejsze punkty strategii dla pielęgniarstwa i położnictwa?
- Problemy i wyzwania w dużej mierze zdefiniowała szeroka debata na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym zorganizowana 27 marca br. przez Departament Pielęgniarek i Położnych Ministerstwa Zdrowia.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH