Wysłuchanie publiczne: głosy za ustawą o działalności leczniczej

W trakcie tzw. wysłuchania publicznego dotyczącego projektu ustawy o działalności leczniczej, dominowały opinie krytyczne. Nie zabrakło jednak także opinii pozytywnych.

Projekt ustawy zakłada m.in., że samorząd, który nie przekształci zadłużonego SPZOZ-u, pokryje zobowiązania placówki w ciągu trzech miesięcy od zatwierdzenia sprawozdania finansowego szpitala. W przypadku niewywiązania się z tego obowiązku, w ciągu 12 miesięcy będzie musiał zmienić formę organizacyjno-prawną jednostki (z SPZOZ m.in. w spółkę kapitałową, jednostkę budżetową, albo instytucję gospodarki budżetowej).

Krzysztof Tuczapski, prezes Zamojskiego Szpitala Niepublicznego Sp. z o.o., reprezentujący Pracodawców RP, stwierdził, że rozwiązania przewidziane w projekcie ustawy to krok w dobrym kierunku:

– Chylę czoła przed autorami projektu ustawy – mówił Krzysztof Tuczapski. Zapewniał, że w istniejących obecnie ponad 100 szpitalach przekształconych w spółki prawa handlowego nikt nie zamyka oddziałów ani nie każe wnosić opłat pacjentom za leczenie.

Także Andrzej Bujnowski, prezes zarządu spółki Pro Medica – prowadzącej szpital w Ełku – stwierdził, że omawiany projekt ustawy to zmiana na lepsze:

– Spółka prawa handlowego jest sprawdzoną formą działalności, nie zagraża pacjentom. Nie należy straszyć społeczeństwa. W Ełku dowodzimy rzetelności opieki nad pacjentem. Ta ustawa da możliwość równouprawnienia podmiotów medycznych na rynku – mówił prezes  Andrzej Bujnowski.

Zwrócił jednak uwagę, że w ustawie powinien znaleźć się zapis zwalniający z podatku od działalności leczniczej: – Chodzi o zwolnienie z podatku CIT (podatek dochodowy od osób prawnych – red.), nawet, jeżeli byłby dodatkowy zapis, że te pieniądze należy zainwestować w rozwój placówki – tłumaczył prezes Bujnowski. Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH