Wyniki rozmów MZ i PZ: poznaliśmy ustalenia Fot. Archiwum

Jeżeli lekarze w środę rano otworzą gabinety, będą mogli zachować deklaracje swoich pacjentów, o ile nie przepisali się oni do innych przychodni - powiedział minister zdrowia Bartosz Arłukowicz w środę 7 stycznia po zakończeniu negocjacji z Porozumieniem Zielonogórskim.

Minister przypomniał, że nie ma zgody na to, aby pacjenci wnosili opłaty za przekroczenie progu przychodni. - Nie ma także zgody, aby lekarze rodzinni zamykali swoje gabinety na 20 dni roboczych w wybranych przez siebie dniach w ciągu roku - podkreślił.

- Zgodziliśmy się za to, aby lekarze rodzinni nie musieli co roku informować NFZ o numerze konta bankowego, które posiadają - podkreślił.

Ruszy monitoring
Poinformował także, że w resorcie powstanie zespół lekarzy, profesorów, który będzie analizował, w jaki sposób pakiet onkologiczny jest wprowadzany w życie. - Od początku deklarowałem, że jak będziemy widzieli takie miejsca czy momenty, w których pakiet onkologiczny należy skorygować, to z całą pewnością będziemy to robili - zaznaczył minister.

Arłukowicz dodał, że jeśli pacjent w systemie e-WUŚ będzie oznaczony jako nieubezpieczony, to jego dane nie będą usuwane z systemu.

Minister podkreślił, że gabinety lekarzy rodzinnych z Porozumienia Zielonogórskiego będą otwarte bez dodatkowych nakładów finansowych ponad to, co MZ proponowało na początku.

- Musieliśmy przekonać lekarzy z PZ, że ich oczekiwania są niemożliwe do zrealizowania - wskazał. Zaznaczył, że udało się przekonać PZ, że system motywacyjny w systemie lekarza rodzinnego jest potrzebny. Poinformował, że bez zmian pozostał system sprawozdawczości.

- Musimy być pewni, że lekarze wykonują badania konkretnym pacjentom, diagnozują tych pacjentów i ich leczą - zaznaczył.

Wiceminister zdrowia Sławomir Neumann poinformował, że wdrażanie pakietu kolejkowego i onkologicznego będzie uważnie monitorowane: ma to umożliwiać poprawę ewentualnych niedogodności dla pacjentów. Podkreślił też, że na początku stycznia wydano już prawie 600 zielonych kart leczenia onkologicznego. - To pokazuje, że system ruszył - stwierdził Neumann.

W jego ocenie po zakończeniu negocjacji z lekarzami z Porozumienia Zielonogórskiego możliwe jest "większe zrozumienie i mniej emocji" dla wprowadzanych zmian w systemie ochrony zdrowia.

5,5 tys. lekarzy wróciło do pracy
- Porozumienie z resortem zdrowia pozwoli nam spokojnie wrócić do pracy - mówił Marek Twardowski z Porozumienia Zielonogórskiego. Poinformował, że w środę do gabinetów wróciło 5,5 tys. lekarzy.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH