Wykonywanie badań genetycznych wymaga uregulowań prawnych

Środowisko genetyków od lat zgłaszało potrzebę uregulowania prawnego kwestii dotyczącej wykonywania testów genetycznych - podkreśla prof. Michał Witt z Międzynarodowego Instytutu Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie oraz Instytutu Genetyki Człowieka PAN w Poznaniu. Są to badania, które wykonuje się z reguły raz w życiu, a ich wynik pozostaje na zawsze w historii medycznej pacjenta. Dlatego tak istotne są tu wymagania jakościowe.

Multimedia

Raport Komisji i założenia do projektu ustawy

1,55 MB
typ pliku: Prezentacja PDF

Warto też podkreślić, że wyniki badań genetycznych mają znaczenie nie tylko dla badanej osoby, ale także dla całej rodziny, a ich ujawnienie pociąga za sobą daleko idące skutki nie tylko medyczne, ale psychologiczne, społeczne i rodzinne.

Potrzeba uregulowania kwestii wykonywania badań genetycznych wiąże się również z faktem, iż przepisy prawne dotyczące tej sfery są w polskiej legislaturze szczątkowe i zawarte w kilku aktach prawnych, m.in. w ustawie o zawodach lekarza i lekarza dentysty, ustawie Prawo farmaceutyczne, ustawie dotyczącej analityków medycznych, ustawie transplantacyjnej, itd.

Dlatego powołany przez minister nauki i szkolnictwa wyższego Zespół do Spraw Molekularnych Badań Genetycznych i Biobankowania zajął się przygotowaniem założeń do ustawy o wykonywaniu testów genetycznych dla celów zdrowotnych. (Raport Zespołu oraz założenia do projektu Ustawy o testach genetycznych wykonywanych dla celów zdrowotnych - zobacz obok tekstu, treść do pobrania w formacie pdf - red.)

Uznaliśmy, że stworzenie takiego aktu jest bardzo istotne również w kontekście ratyfikacji ''Konwencji o Ochronie Człowieka i Godności Ludzkiej w dziedzinie zastosowania biologii i medycyny'', nazywanej też ''Europejską Konwencja Bioetyczną'' czy ''Konwencją z Oviedo''. Ten międzynarodowy akt prawny zobowiązuje ustawodawcę krajowego do wprowadzenia przepisów, które będą regulowały sfery zastosowania biologii i medycyny, w tym również genetyki. Nie chcieliśmy, aby konwencja wraz z aktem ratyfikacji trafiła w pustkę prawną.

Filozofię założeń do ustawy stanowią głównie zapisy konwencji oraz protokołów dodatkowych, głównie protokołu czwartego, a także wytyczne OECD. Zespół, któremu miałem honor przewodniczyć, składał się z genetyków, lekarzy, etyków, GIODO. Założenia oparliśmy o wzorzec konstrukcji niemieckiej ustawy dotyczącej testów genetycznych z 2009 r., wypełniając go zapisami ściśle uwzględniającymi polską specyfikę.

Zakres założeń dotyczy wykonywania testów genetycznych dla celów zdrowotnych i pokrewieństwa. Wyłączyliśmy z tego aktu prawnego wykonywanie testów dla celów badawczych i postępowania karnego, ponieważ wymagają one oddzielnej regulacji. Dwie główne zasady, którymi kierowaliśmy się przygotowując założenia, to poszanowanie godności ludzkiej oraz zakaz dyskryminacji ze względu na cechy genetyczne.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH