Wykonujący inne zawody medyczne: niech MZ traktuje nas poważnie 5 sierpnia br., przedstawiciele innych zawodów medycznych przed Ministerstwem Zdrowia

Negocjacje z pracodawcami, rozmowy w ministerstwie, skłócenie środowiska medycznego. Takie gorące lato zafundowało nam Ministerstwo Zdrowia - pisze w liście do portalu rynekzdrowia.pl Grażyna Musiałkiewicz, przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pracowników Diagnostyki Medycznej i Fizjoterapii.

27 maja we Wrocławiu z inicjatywy Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pracowników Diagnostyki Medycznej i Fizjoterapii organizacje związkowe reprezentujące pracowników diagnostyki laboratoryjnej, elektroradiologii, medycyny nuklearnej, ratownictwa medycznego, fizjoterapii, masażystów, radioterapii podpisały porozumienie o wspólnym działaniu w interesie grup zawodowych reprezentowanych przez swoje organizacje.

Poparcia udzieliło nam również Polskie Towarzystwo Elektroradiologii i Polskie Towarzystwo Fizjoterapii.

Czekaliśmy cierpliwie na spotkanie z ministrem zdrowia Marianem Zembalą, ale zgodnie z jego wypowiedzią, cytuję: ''nie będę się spotykał z różnymi grupami i spełniał ich życzenia''. Przyjął nas 5 sierpnia wiceminister Cezary Cieślukowski w towarzystwie Jakuba Bydłonia, dyrektora departamentu dialogu społecznego.

Obecny był również Mateusz Komza, dyrektor departamentu spraw obronnych, zarządzania kryzysowego i ochrony informacji niejawnych.

Dyskusja z wiceministrem i dyrektorami trwała 3 godziny. Okazało się, że wszyscy jesteśmy ''wyróżnieni'' i wręcz ''traktowani specjalnie'' przez nasz resort zdrowia, który funduje nam :

1. Od 26 lat prace nad Ustawą o zawodzie fizjoterapeuty
2. Ustawę o innych zawodach medycznych - od 2007 roku w Sejmie
3. Wydłużony czas pracy pracowników dotychczas pracujących w skróconym systemie bez rekompensaty finansowej
4. Warunki pracy zagrażające zdrowiu i życiu. Przykład: pracownia patomorfologii, w której technik analityki medycznej wykonuje swoją pracę w smrodliwym powietrzu, w upale zamiast 5 godzin - 7,35 godz. i powinien się cieszyć, że ma etat;
5. Zarobki - średnia brutto w granicach 1700-2200 zł - niezależnie od wykształcenia. W tej grupie mieszczą się zarówno technik, jak i magister czy diagnosta, a pieniędzy na podwyżkę płac dla naszych grup brak
6. Radioterapia i elektroradiologia - miał być wysokiej klasy sprzęt niezagrażający zdrowiu i życiu pracowników, a realia są, niestety, zupełnie inne
7. Ratownictwo medyczne bez samorządu, z dużymi problemami zawodowymi - tak jak i pozostałe zawody.

Usłyszeliśmy natomiast od wiceministra Cieślukowskiego, że nasza praca nie jest świadczeniem na rzecz pacjenta... To co w takim razie robimy, wykonując swoje zawody w placówkach ochrony zdrowia?

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH