Wykaz kosztów leczenia zmobilizuje pacjentów do dbania o zdrowie? O edukacyjnej wartości pomysłu polegającego na wystawianiu w celu informacyjnym rachunków za leczenie szpitalne pacjentom mówił już podczas jednej z naszych regionalnych konferencji doktor Jacek Grabski z NZOZ Lekarze Specjaliści Sp. z o.o.

Komisja Nadzwyczajna "Przyjazne Państwo" uważa, że gdy pacjenci będą wiedzieli, ile kosztowało ich leczenie, będą bardziej dbali o zdrowie.

Jak podaje TVP INFO, członkowie Komisji napisali w tej sprawie dezyderat, który trafi do minister zdrowia Ewy Kopacz.

W opinii posłów większość Polaków nie ma świadomości, ile kosztują procedury medyczne i jakie wysokie są ceny niektórych z nich. Z danych NFZ wynika, że np. operacja zaćmy kosztuje 4,6 tys., udrożnienie naczynia krwionośnego przez umieszczenie stentu – 8 tys., a wszczepienie stymulatora struktur głębokich mózgu 45 tys. zł.

Hanna Zdanowska z PO, wiceprzewodnicząca komisji, uważa, że pacjent powinien wiedzieć, na co poszły pieniądze z jego składek podczas pobytu w szpitalu. Jest też zdania, że gdy pacjent dowie się, iż jego leczenie kosztowało kilkanaście albo kilkadziesiąt złotych, być może będzie bardziej starał się stosować do zaleceń lekarza.

Bolesław Piecha (PiS), szef sejmowej komisji zdrowia, uważa jednak, że realizacja pomysłu pociągnęłaby za sobą ogromne koszty, a korzyści byłyby znikome.

O edukacyjnej wartości pomysłu polegającego na wystawianiu rachunków za leczenie szpitalne mówiono m.in. podczas regionalnej konferencji Rynku Zdrowia z cyklu "System Opieki Zdrowotnej. Ogólnopolskie problemy – regionalna perspektywa", która odbywała się w Lublinie 14 grudnia ub.r.

Jacek Grabski, członek zarządu NZOZ Lekarze Specjaliści Sp. z o.o. w Lublinie przywołał przykład rozwiązań obowiązujących w tym zakresie w hiszpańskiej ochronie zdrowia: – Po skorzystaniu z pomocy w szpitalu otrzymałem rachunek, na którym do zapłacenia figurowało zero euro, natomiast zostały tam wyszczególnione wszystkie materiały i koszty usługi co do drugiego miejsca po przecinku. Na końcu rachuku znajdowało się wyjaśnienie, że pacjent nie płaci nic, ponieważ świadczenie jest refudowane.

Jak mówił doktor Grabski stosowanie podobnych rachunków w Polsce pozwoliłoby zrozumieć pacjentom jak wielkie koszty wiążą się z ich leczeniem.

– Kiedy rozmawia się z pacjentami, to większość z nich nie ma nawet przybliżonego pojęcia co i ile kosztuje w ochronie zdrowia. Te sumy przemawiałyby nie tylko do pacjentów, ale i do polityków.

Więcej o pomyśle Komisji na stronie TVP Info.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH