Wydłuża się średnia długość życia Polaków

Przeciętny Polak żyje 72,7 lat,natomiast przeciętna Polka - 81 lat. To odpowiednio - trzy lata dłużej niż w 2000 roku i ok. 6 lat dłużej niż 20 lat temu - wynika z najnowszych danych GUS za 2012 rok.

W porównaniu z połową ubiegłego wieku, mężczyźni w Polsce żyją średnio o 16,6 roku dłużej, natomiast kobiety o 19,3 roku. To efekt rozwoju nowych technologii medycznych, nowoczesnych metod diagnostycznych oraz poprawy kondycji zdrowotnej Polaków - wynika z komentarza analityków GUS.

Niestety, od lat obserwuje się nadumieralność mężczyzn. W 2012 r. wieku 18 lat nie dożyło 0,9 proc. mężczyzn i 0,7 proc. kobiet. Wieku pełnej aktywności zawodowej, tj. 45 lat, nie dożywa 5,5 proc. mężczyzn i 2,0 proc. kobiet, natomiast wieku 75 lat - aż 48,8 proc. mężczyzn i zaledwie 24,7 proc. kobiet.

Nadal utrzymuje się duże regionalne zróżnicowanie przeciętnej długości życia. Najkrócej żyją mieszkańcy województwa łódzkiego: średnia długość trwania życia mężczyzn w 2012 r. wynosiła 70,6 roku, kobiet - 79,8 roku. Najdłużej żyją panowie w woj. podkarpackim - średnio 74,3 roku. W przypadku kobiet granica 82 lat została przekroczona w województwach podlaskim i podkarpackim.

Więcej: www.polskatimes.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH