Wybory parlamentarne: oby pomysły polityków wyszły nam na zdrowie FOT. Anna Woźniak/Flickr.com (CC BY-SA 2.0)

Plany dotyczące wysokości składki zdrowotnej, przyszłości NFZ oraz organizacji i finansowania leczenia szpitalnego. Sprawdzamy, co mają do powiedzenia w tych kwestiach dwie partie najwyżej notowane w przedwyborczych sondażach - PiS i PO.

• Składka zdrowotna

PO na razie nie mówi podwyżce. KRUS też ani drgnie
Składka na ubezpieczenie zdrowotne to obecnie 9 proc. podstawy wymiaru (płacy brutto). Jeszcze na początku ubiegłego roku politycy Platformy Obywatelskiej nie wykluczali, że ta zostanie podniesiona.

Wiceminister zdrowia Sławomir Neumann (PO) tłumaczył w rozmowie z RMF FM, że kluczowa jest analiza jak podniesienie składki wpłynie na rynek pracy. Pod uwagę brana była też wersja podniesienia składki dla przedsiębiorców, którzy płacą ją od 3/4 przeciętnego wynagrodzenia.

- Nie chcemy doprowadzić do tego, że zdusimy gospodarkę, która zaczyna się rozwijać coraz lepiej. Bo rozwijająca się gospodarka daje nam większe wpływy do NFZ - powiedział Neumann w jednym z wywiadów.

Ostatecznie rząd nie zdecydował się zwiększenie składki płaconej od wynagrodzeń. Pozostała więc na 9-procentowym poziomie. Od tego czasu politycy PO w zasadzie nie wypowiadają się w składkowej materii. Być może więcej więcej dowiemy się podczas wrześniowej konwencji Platformy.

Przy okazji warto przypomnieć, że jesienią ub.r. Rada Ministrów zdecydowała o pozostawieniu w 2015 i 2016 roku dotychczasowej składki zdrowotnej dla rolników. Za rolników, którzy mają gospodarstwo mniejsze niż 6 hektarów przeliczeniowych, składkę zapłaci - tak jak wcześniej - budżet państwa (czyli KRUS).

PiS: zamiast składki na ubezpieczenie - część budżetu
Przed konwencja programową Prawa i Sprawiedliwości i Zjednoczonej Prawicy (Katowice, 3-5 lipca 2015 r.) nieoficjalnie mówiło się, że ta partia opowie się za podniesieniem składki zdrowotnej z 9 nawet do 11 proc. Media spekulowały, że podwyżka zostałaby rozłożona na cztery lata.

Te doniesienia zupełnie się nie sprawdziły. Podczas lipcowej konwencji liderzy PiS zapowiedzieli, że w przypadku wyborczego zwycięstwa wprowadzony zostanie - zgodny z konstytucją - równy dostęp do opieki zdrowotnej wszystkich obywateli bez względu na to, czy są ubezpieczeni, czy nie.

- Podatki płaci każdy, nawet bezrobotny, kiedy np. kupuje wodę mineralną - mówił podczas konwencji europoseł PiS Bolesław Piecha, były wiceminister zdrowia. - System trzeba scentralizować, a z budżetu państwa co roku wydzielać odpowiednie środki na finansowanie ochrony zdrowia - dodał.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH