Wybory: PJN chce regionalnych kas chorych i chipowych kart ubezpieczenia

Likwidacja NFZ, przywrócenie regionalnych kas chorych i objęcie całej Polski działającym w woj. śląskim systemem chipowych kart ubezpieczenia zdrowotnego - to niektóre założenia programu partii Polska Jest Najważniejsza dotyczące ochrony zdrowia.

Mówił o nich podczas sobotniego (20 sierpnia) wiecu PJN na katowickim rynku poseł tej partii, b. szef NFZ, a wcześniej dawnej Śląskiej Kasy Chorych, Andrzej Sośnierz.

Jak wyjaśnił, chciałby przenieść na całą Polskę śląskie doświadczenie w tej dziedzinie. Wskazał na wprowadzone przed dziesięciu laty za jego kadencji w Śląskiej Kasie Chorych chipowe karty ubezpieczenia zdrowotnego. - Te karty stały się symbolem tego, co się na Śląsku w służbie zdrowia dokonało - mówił w otoczeniu kilkudziesięciu zwolenników PJN, którzy wyjęli wówczas i zaprezentowali mediom własne karty.

- Dzięki temu można skrócić kolejki, łatwo się przedstawić, łatwo zarejestrować. () Na tej karcie może być recepta - mówił dodając, że ta możliwość techniczna kart nie jest jeszcze wykorzystywana, mimo że same karty funkcjonują już od 10 lat. - To jest okres zmarnowanych szans, które się tu, na Śląsku, urodziły - uznał poseł dodając, że wdrożenie takiej funkcji znacznie usprawniłoby obsługę apteczną.

Jak zaznaczył, innym ważnym problemem utrudniającym dziś życie pacjentom, jest "struktura płatnika". Wyjaśnił, że działające przed utworzeniem NFZ kasy chorych były "znacznie bardziej elastyczną organizacją", mogąc znacznie szybciej reagować na potrzeby lokalne. - Chcemy ponownie zdecentralizować system opieki zdrowotnej i system płatnika. NFZ nadaje się generalnie do likwidacji - podkreślił Sośnierz.

Utworzone w jego miejsce regionalne fundusze miałyby być zarządzane i podlegać władzom regionalnym. Dostosowywałyby dzięki temu kontraktowanie do lokalnych warunków. Takich struktur miałoby być "kilkanaście" i miałyby działać "na zasadach bardziej rynkowych".

Sośnierz mówił również, że - prócz kart - na Śląsku za jego kadencji udało się wypracować wdrożony potem w Polsce jeden z lepszych systemów opieki kardiologicznej w Europie. Zaapelował, by głosować na PJN, a w regionie na niego, bo - jak mówił - będzie to szansa na upowszechnienie śląskiego modelu opieki zdrowotnej. Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH