Wszystko dla seniora. Czy znajdziemy specjalistów do pracy w dziennych domach pobytu? Fot. Shutterstock

Rząd postanowił, że w tym roku powstanie 100 placówek dziennego pobytu dla niepracujących osób powyżej 60. roku życia. Do 2020 r. takich domów ma być ponad 1,2 tys. Mają łączyć zadania uniwersytetu trzeciego wieku, klubu seniora, biblioteki i gabinetu rehabilitacyjnego. Potrzebni będą specjaliści z różnych dziedzin medycznych. Czy ich mamy?

W domu znajdzie się pomieszczenie m.in. do: wspólnych spotkań, gotowania, ćwiczeń i relaksu (z biblioteką, sprzętem RTV oraz komputerem z dostępem do internetu). Zapewniony będzie także ciepły posiłek. Gdyby była potrzeba poszerzenia oferty o jakieś inne usługi, będzie je można świadczyć poza siedzibą.

Rządowy projekt robi wrażenie, ale rodzi też wątpliwości. Na przykład pomysł zatrudnienia w placówkach dziennego pobytu fizjoterapeutów, pielęgniarek, ratowników medycznych, psychoterapeutów lub dietetyków (w zależności od potrzeb pensjonariuszy danej placówki).

Czytaj: Rząd obiecuje: sto placówek dla seniorów powstanie jeszcze w tym roku

Kadr medycznych brakuje, a tu pojawia propozycja, by w gminach o niskich dochodach na jednego mieszkańca i wysokim odsetku osób starszych (do nich adresowany jest konkurs na rządowe dotacje), zatrudniać pielęgniarki, ratowników medycznych, czy fizjoterapeutów.

Fizjoterapeuci są różni, ale wszyscy gotowi do pracy
Fizjoterapeutów w Polsce nie brakuje, jest ich ok. 70 tys. - tłumaczy Magdalena Wyrczyńska z biura Zarządu Głównego Stowarzyszenie Fizjoterapia Polska. Utrudnienia w dostępie do nich, w ramach usług refundowanych przez NFZ, to skutek tego, że pacjent zobowiązany jest do uzyskania wcześniejszej porady rehabilitacyjnej u lekarza rehabilitacji. I to pomimo diagnozy innego lekarza specjalisty.

- Ponieważ lekarzy rehabilitacji jest tylko ok. 1500, występują ograniczenia w bezpośrednim dostępie do fizjoterapeutów - wyjaśnia Magdalena Wyrczyńska.

W jej ocenie ten stan spowodowany jest brakiem Ustawy o zawodzie fizjoterapeuty, która pozwoliłaby (po określeniu kto jest/kto nie fizjoterapeutą i jakie ma obowiązki/kompetencje) na bezpośredni kontakt z fizjoterapeutami, bez sztucznego pośrednictwa.

W każdym razie fizjoterapeuci chętnie skorzystają z ofert pracy gmin, które zdecydują się prowadzić domy dziennego pobytu dla osób starszych. W obecnym stanie prawnym barierą może być jednak kwestia kwalifikowania pensjonariuszy na zabiegi przez lekarzy.

Jeśli jednak gminy mają opłacać te usługi z rządowych środków, to nie będą musiały stosować się do zarządzeń NFZ. Ale wtedy powstaje niebezpieczeństwo stosowanie zabiegów sprzecznych z wiedzą medyczną przez osoby nie przygotowane do ich wykonywania.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH