Wspólnota Polska chce objąć Polaków na Wschodzie opieką medyczną

Stowarzyszenie Wspólnota Polska zabiega w Senacie o wsparcie finansowe dla programu opieki zdrowotnej dla Polaków na Wschodzie. W środę (3 listopada) jego założenia przedstawiło senackiej komisji spraw emigracji i łączności z Polakami za granicą.

Wspólnota Polska proponuje powołanie zespołu pod przewodnictwem ministra zdrowia, w skład którego wchodziłyby wybitne autorytety wielu specjalizacji medycznych. Zespół ten kwalifikowałby danego pacjenta do zaplanowanego leczenia w miejscu jego zamieszkania, a gdyby nie było takiej możliwości - w placówkach medycznych w Polsce.

W rejonach zamieszkiwanych przez Polaków organizowane byłyby badania przesiewowe, m.in. w zakresie kardiologii, ortopedii, okulistyki czy onkologii. Na ich podstawie lekarze wybieraliby pacjentów wymagających pilnej interwencji medycznej.

Wysoko specjalistyczne operacje przeprowadzane byłyby w dużych ośrodkach medycznych, np. w Irkucku, Erewaniu, Baku, Tbilisi, Kijowie, Lwowie i Mińsku. Ośrodki opieki społecznej i medycznej powstałyby także w rejonach Syberii i Kaukazu, na Ukrainie i Białorusi, w Rosji i krajach nadbałtyckich.

Według przedstawionych w środę założeń, sprowadzaniem leków zajęłaby się powołana specjalnie w tym celu apteka, zaś łóżka, wózki inwalidzkie, wyposażenie sal operacyjnych i sprzęt ortopedyczny nieodpłatnie przekazywałby magazyn sprzętu medycznego. Organizacją apteki i magazynu planuje zająć się Szpitalny Zakon Kawalerów Maltańskich.

Opieka zdrowotna w ramach nowego programu miałaby być finansowana m.in. z budżetu Senatu, Stowarzyszenia Wspólnota Polska i innych organizacji, przy wsparciu prywatnych darczyńców.

Mazowiecki konsultant w dziedzinie chirurgii ogólnej doc. Mariusz Frączek przekonywał, że powstanie takiego programu jest konieczne ze względu na niską jakość usług medycznych, świadczonych na terenie krajów b. ZSRR.

Jak powiedział w rozmowie z PAP prezes Wspólnoty Polskiej Longin Komołowski, pilotażowo program zostałby uruchomiony w stolicy Gruzji i we Lwowie. Koszt jego funkcjonowania Stowarzyszenie szacuje na 300-500 tys. zł.

Przewodniczący komisji Andrzej Person (PO) zapewnił, że komisja wesprze wniosek o dofinansowanie projektu i będzie wspierać ten pomysł. Poparcie dla projektu zadeklarował podczas posiedzenia komisji także przedstawiciel ministerstwa zdrowia.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH