Wrześniowy protest związkowców - jakie będą żądania pracowników ochrony zdrowia?

Od 11 do 14 września w Warszawie protestować będą związkowcy niezadowoleni z polityki rządu. Pierwszego dnia protestu mają się odbyć branżowe demonstracje przed sześcioma resortami, w tym przed Ministerstwem Zdrowia. O co zawalczą pracownicy ochrony zdrowia?

- Złożymy petycję, a potem pójdziemy pod Sejm - powiedział nam Jacek Całkowski z Krajowej Sekcji Służby Zdrowia Solidarności, który koordynuje przygotowania związku do akcji protestacyjnej.

- Jesteśmy w trakcie porozumiewania się z regionami. Pod koniec sierpnia lub na początku września będziemy wiedzieli, jaka może być frekwencja, a także, czy dojdzie również do strajku generalnego - dodał.

Demonstracje organizują trzy centrale związkowe: NSZZ Solidarność, OPZZ i Forum Związków Zawodowych.

Pikieta przed Ministerstwem Zdrowia
12 sierpnia, podczas spotkania Międzyzwiązkowego Krajowego Komitetu Protestacyjno-Strajkowego, ustalono, że za pikietę przed Ministerstwem Zdrowia odpowiedzialna będzie Lucyna Dargiewicz, przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych, reprezentująca Forum Związków Zawodowych.

Ma zgłosić organizację pikiety w Urzędzie Miasta Stołecznego Warszawy oraz zapewnić niezbędną infrastrukturę umożliwiającą sprawne przeprowadzenie akcji (nagłośnienie, karetka, toalety itp.). Przewiduje się, że demonstracja pod MZ potrwa półtorej godziny (od 12.00 do 13.30). Potem jej uczestnicy, a także osoby demonstrujące pod innymi resortami, pójdą pod Sejm.

W drugim i trzecim dniu protestu (12 i 13 września) pod Sejmem odbędą się debaty w następujących blokach tematycznych: edukacja (12 września), zdrowie (12 września), polityka przemysłowa (13 września), polityka społeczna (14 września). Wezmą w nich udział przedstawiciele trzech central związkowych oraz zaproszeni eksperci. Debaty będą prowadzone przez osoby wskazane przez poszczególne organizacje związkowe. Każda z debat ma trwać od 1,5 do 2 godzin.

Wspólna petycja, różne interesy
Zapytaliśmy Lucynę Dargiewicz, jak wyobraża sobie stworzenie wspólnej petycji przez reprezentantów różnych zawodów medycznych, mających odmienne interesy i przekonania.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH