Wrocław: do endokrynologa w 2015 r.?

Wojewódzki Zespół Specjalistycznej Opieki Zdrowotnej we Wrocławiu musiał zmniejszyć liczbę lekarzy poradni endokrynologicznej, ponieważ dwie lekarki, przyjmujące chorych od lat, nie spełniły obowiązujących wymagań.

W efekcie kolejka do specjalisty (ostatni mają szansę na wizytę w 2015 r.) może się jeszcze wydłużyć. 

Obecnie obowiązujące przepisy pozwalają na zatrudnienie w poradni lekarza, który jest po specjalizacji z endokrynologii lub w jej trakcie, ale od co najmniej dwóch lat.

Lekarki, które musiałem przenieść z poradni endokrynologicznej, to specjalistki chorób wewnętrznych z dużym doświadczeniem w  endokrynologii. Jedna z nich jest po pierwszym roku specjalizacji – mówi portalowi rynekzdrowia.pl dr Maciej Sokołowski, dyrektor placówki.

Gdyby w życie weszły nowe przepisy dotyczące ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, obie lekarki mogłyby dalej pracować w poradni, regulacje zakładają bowiem, że za lekarza o specjalizacji endokrynologicznej uznaje się specjalistę w rok po rozpoczęciu specjalizacji.

Jak zaznacza Sokołowski, brak tej nowelizacji doprowadził również do likwidacji dwóch dolnośląskich poradni endokrynologicznych. Zamknięcie placówek było spowodowane właśnie brakiem możliwości obsadzenia etatów lekarzami z odpowiednimi uprawnieniami. 

W efekcie pacjenci zlikwidowanych poradni trafią na koniec kolejki.

– Biorąc pod uwagę, że na wizytę u endokrynologa czeka się długie miesiące, a nawet lata, można powiedzieć, że chorzy zostali pozbawieni opieki medycznej – mówi dyrektor Sokołowski.

Podobna sytuacja jest w wielu regionach. Na wizytę u endokrynologa przy Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku czeka się 550 dni. Nieco lepiej wygląda to na Mazowszu – tu oczekiwanie trwa kilka miesięcy.

Rozporządzenie, które zlikwiduje bariery w zatrudnianiu lekarzy w poradniach specjalistycznych, jest od kilku miesięcy gotowe. Resort zdrowia miał je wydać pod koniec ub. r. Nie zrobił tego na wniosek Jacka Paszkiewicza, prezesa NFZ, który zapowiedział, że wydanie rozporządzenia opóźni konkursy ofert na świadczenie usług medycznych na 2011 r.

Andrzej Troszyński, rzecznik Centrali NFZ, mówi portalowi rynekzdrowia.pl, że nie ma przeciwwskazań, aby wspomniane przepisy weszły w życie obecnie.

– Ich ogłoszenie nie wymagałoby konieczności wprowadzania zmian do już rozstrzygniętych konkursów, prawo nie działa wstecz – podkreśla rzecznik.   

Lekarze liczą, że resort zdrowia wyda rozporządzenie w najbliższym czasie. 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH