Wojsku brakuje lekarzy. Potrzebna nowelizacja przepisów

Połączone sejmowe komisje zdrowia i obrony narodowej skierowały do podkomisji prace nad nowelizacją ustawy o działalności leczniczej. Ma umożliwić wykonywanie w systemie wojskowej służby zdrowia świadczeń medycznych przez jednostki organizacyjne Sił Zbrojnych RP, które nie są jednostkami budżetowymi.

Poseł Czesław Hoc (PiS) pytał wiceministrów zdrowia i obrony narodowej dlaczego nowelizacja wprowadzana jest dopiero teraz. - Jest to projekt poselski, więc chodzi tu o szybkie procedowanie. Było tyle lat na wprowadzenie zmian - mówił.

Zauważył również, że w projekcie brakuje zapisu mówiącego o tym, że kierownik jednostki medycznej nie może być karany.

Natomiast posłanka Anna Zalewska (PiS) zwróciła uwagę, że nowe przepisy nie mogą powodować sytuacji, w której pacjenci wskutek warunków polowych, nie będą mogli wysuwać roszczeń w przypadku niepożądanych zdarzeń medycznych.

- Ta ustawa zawiera wiele naruszeń praw obywatelskich. Komisja zdrowia powinna zwrócić się do Najwyższej Izby Kontroli o kontrolę wojskowej służby zdrowia - mówiła z kolei posłanka Józefa Hrynkiewicz (PiS).

Karetka na poligonie
Natomiast obecny na posiedzeniu połączonych komisji gen. bryg. w st. spocz. dr Andrzej Wiśniewski, były szef wojskowej służby zdrowia, obecnie dyrektor fundacji Valetudinaria wspierającej wojskową służbę zdrowia tłumaczył, że ta nowelizacja jest konieczna, ponieważ od czasu kiedy jednostki wojskowe, które zatrudniają lekarzy przestały prowadzić księgowość (robi to teraz Wojskowy Oddział Gospodarczy), lekarze, zgodnie z prawem, nie mogą wykonywać swoich zadań.

- W praktyce lekarz jadący z żołnierzami na poligon nie ma obecnie prawa udzielać im pomocy - tłumaczył generał.
Dodał, że z tego powodu jednostki wojskowe były zmuszone do zatrudniania cywilnego pogotowia ratunkowego do zabezpieczania ćwiczeń.

- W takich warunkach potrzebny jest wóz opancerzony, a nie cywilna karetka - zaznaczył.

Podsekretarz stanu w MON Maciej Jankowski potwierdził, że z powodu przeniesienia księgowości, lekarze zatrudnieni w jednostkach zupełnie wypadli z systemu. Zapewnił, że nowelizacja nie spowoduje dodatkowych kosztów finansowych związanych z wojskową służba zdrowia.

Większy zakres świadczeń
Projekt nowelizacji zakłada rozszerzenie katalogu podmiotów leczniczych o jednostki wojskowe (jednostki polowej służby zdrowia) - niebędące jednostkami budżetowymi, dla których podmiotem tworzącym jest minister obrony narodowej, posiadające w strukturze organizacyjnej lekarza.

Pozwoli to na realizację zadań tych jednostek związanych z zabezpieczeniem medycznym sił zbrojnych poza granicami państwa, bez potrzeby angażowania systemu opieki zdrowotnej funkcjonującego w oparciu o NFZ. Warunkiem realizacji świadczeń zdrowotnych przez wskazane podmioty jest posiadanie w ich strukturze lekarza.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH