Włochy: coraz więcej dzieci dzięki metodzie in vitro

Polska jest jednym z nielicznych krajów w Europie, gdzie kwestia in vitro nie została dotąd usankcjonowana prawem. We Włoszech liczba dzieci urodzonych dzięki zastosowaniu metody in vitro dynamicznie wzrasta.

Najnowsze dane, w sprawozdaniu z realizacji ustawy o sztucznym zapłodnieniu wskazują, że dzięki tej metodzie przyszło w 2010 r. na świat 12 506 dzieci, podczas gdy w 2009 roku - 10 819. Według szacunków od lat 80. we Włoszech dzięki tej metodzie przyszło na świat 100-150 tys. dzieci

Średni wiek matek, rodzących dzieci przy wykorzystaniu in vitro, wynosi 36 lat i 3 miesiące i jest wyższy od średniej europejskiej, wynoszącej 34 lata i 4 miesiące.

W Polsce toczy sie natomiast goraca dyskusja co do uwarunkowań prawnych dotyczących in vitro. Przypomnijmy, że prezydium klubu PO zdecydowało, że powołany zostanie zespół, który ma wypracować finalną wersję jednego klubowego projektu dotyczącego in vitro. 

- Zespół będzie pracował maksymalnie do przełomu sierpnia i września - zapowiada szef klubu Platformy Rafał Grupiński.

W PO funkcjonują dwa rozbieżne podejścia do kwestii in vitro. Posłanka Małgorzata Kidawa-Błońska w swoim projekcie chce dać dostęp do in vitro nie tylko małżeństwom, ale też parom i samotnym matkom (wszyscy będą musieli wykazać, że podjęli wcześniej leczenie w związku z niepłodnością). Kidawa-Błońska proponuje, aby zarodki można było mrozić, ale nie niszczyć. Projekt zakazuje selekcji zarodków i handlu nimi. W jej projekcie nie ma mowy o refundacji in vitro z budżetu państwa.

Z kolei minister sprawiedliwości Jarosław Gowin proponuje, aby in vitro było dostępne tylko dla małżeństw; jego projekt nie przewiduje mrożenia zarodków (Gowin proponował, by można było wytwarzać ich maksymalnie dwa, ale pod warunkiem, że oba miałyby być implantowane).

Zwolenników poszczególnych projektów różnie głównie kwestia zamrażania zarodków.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH