Władze Małopolski przygotują kolejną uchwałę antysmogową Samorząd wojewódzki chce już zakazać przedsiębiorcom spalania mułów i flotów węglowych. Fot. archiwum

Władze woj. małopolskiego przygotują kolejna uchwałę antysmogową, która wprowadzi w Krakowie przepisy przejściowe, zakazujące stosowania paliw niskiej jakości - mułów i flotów węglowych, do czasu wejścia w życie całkowitego zakazu palenia w mieście paliwami stałymi, w tym węglem.

- Postanowiliśmy, że podejmiemy bardziej rygorystyczne rozstrzygnięcia, niż w dotychczasowych dwóch uchwałach antysmogowych. Projekt rozporządzenia ministra energii dotyczący jakości paliw, jakie mogą być stosowane w kotłach nas nie satysfakcjonuje, ponieważ dopuszcza się w tym projekcie sprzedaż mułów i flotów węglowych wprawdzie nie w detalu, ale dla przedsiębiorstw - mówił w środę (8 lutego) na briefingu prasowym marszałek województwa Jacek Krupa.

Wyjaśnił, że samorząd obawia się, że rozporządzenie nie daje wystarczającego zabezpieczenia, ażeby w Małopolsce i w Krakowie bardo niskiej jakości paliwo zniknęło z użytkowania. O uchwalenie takich przepisów przejściowych zwrócił się w liście do władz województwa prezydent miasta Jacek Majchrowski.

W przyjętej 23 stycznia przez sejmik województwa uchwale antysmogowej dla Małopolski zapisano, że od 1 lipca zabronione będzie wykorzystywanie do ogrzewania paliw niskiej jakości: mułów i flotów węglowych oraz drewna o wilgotności powyżej 20 proc.

Tymczasem Kraków jest wyłączony z uchwały antysmogowej dla całego województwa, bo sejmik podjął w styczniu zeszłego roku odrębną uchwałę antysmogową dla miasta. Zgodnie z nią zakaz palenia paliwami stałymi m.in. węglem (o czym nie ma mowy w przypadku całej Małopolski) będzie obowiązywał dopiero od 1 września 2019 r. Dopuszczalne będzie stosowanie paliw gazowych i lekkiego oleju opałowego.

Marszałek Krupa zaznaczył, że dotychczasowe uchwały antysmogowe "nie są dziurawe". - Podczas konsultacji uchwały antysmogowej dla Krakowa ten temat nie był podnoszony, a my proponowaliśmy wcześniejsze wprowadzenia zakazu stosowania paliw stałych, bo od 2018, ale data ta została ustalona na 1 września 2019 - powiedział.

Zarząd województwa ma przyjąć projekt nowej uchwały antysmogowej w lutym. W marcu planowane są konsultacje społeczne dotyczące jej zapisów, a sejmik ma podjąć decyzję w tej sprawie na sesji 24 kwietnia. Jeśli bardziej rygorystyczne przepisy zostaną uchwalone, wejdą w życie od 1 lipca.

- Wycofanie mułów i flotokoncentratów z możliwości stosowania w Krakowie to będzie dodatkowe zabezpieczenie" - mówił odpowiedzialny za zdrowie wicemarszałek województwa Wojciech Kozak. - Sądzę, że podobnie jak uchwała antysmogowa dla Małopolski, która została przyjęta jednogłośnie, tak i kolejna, trzecia uchwała w tej sprawie nie powinna sprawić kłopotu i powinna zostać przegłosowana przez sejmik - dodał.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH