Władze Katowic przeciwne wnioskowi o dofinansowanie in vitro

Władze Katowic są przeciwne dofinansowaniu w przyszłym roku zabiegów in vitro z miejskiego budżetu. Prezydent miasta przygotował projekt uchwały, negatywnie odpowiadający na wniosek Ruchu Palikota w tej sprawie. Ostateczną decyzję podejmą miejscy radni.

”W 2013 roku nie ma możliwości wprowadzenia do realizacji nowego programu (dotyczącego in vitro - PAP) ze względu na brak zabezpieczenia odpowiednich środków finansowych w Programie Profilaktyki i Promocji Zdrowia dla miasta Katowice na lata 2007-2013" - napisano w opublikowanym w poniedziałek (29 października) projekcie uchwały Rady Miasta.

Postulat, by Katowice, wzorem Częstochowy, dopłacały mieszkańcom do zabiegów zapłodnienia pozaustrojowego, pojawił się ze strony lokalnych struktur SLD i Ruchu Palikota. Radny Sojuszu Marek Szczerbowski złożył w tej sprawie interpelację do prezydenta miasta, otrzymując odpowiedź negatywną. Natomiast Ruch Palikota złożył swój wniosek bezpośrednio do Rady Miasta, która poprosiła o opinię prezydenta. Ten również odpowiedział negatywnie, przedstawiając projekt stosownej uchwały.

Władze Katowic argumentują, że samorząd realizuje obecnie Program Profilaktyki i Promocji Zdrowia dla miasta Katowice na lata 2007-2013, w którym określono środki przewidziane na ten cel w kolejnych latach. Na wprowadzenie do programu nowych pozycji nie ma więc pieniędzy.

Wnioskodawcy proponowali dofinansowanie procedury in vitro do maksymalnej kwoty 5 tys. zł, a także powołanie zespołu ekspertów złożonego z lekarzy i prawników, którzy zajęliby się opracowaniem projektu programu.

Sprawa dofinansowania zabiegów in vitro może być natomiast dyskutowana w przyszłym roku w ramach zespołu konsultacyjnego ds. profilaktyki i promocji zdrowia, który będzie opracowywał nowy program zdrowotny dla Katowic, na lata 2014-2020.

"W ramach prac zespołu zostanie opracowana szczegółowa diagnoza sytuacji zdrowotnej, demograficznej i ogólnej kondycji mieszkańców Katowic, a dobór planowanych do realizacji programów nastąpi w oparciu o tę diagnozę" - czytamy w projekcie uchwały.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH