Wiosną rządowa ofensywa legislacyjna w ochronie zdrowia?

Nowy sposób wyceny świadczeń, określenie zasad wykonywania wybranych zawodów medycznych, badania kliniczne, dodatkowe ubezpieczenia zdrowotne - to niektóre ustawy zdrowotne, które rząd ma przyjąć w ciągu najbliższych miesięcy.

Jak poinformowała 22 lutego br. kancelaria premiera, zgodnie z ustawą o systemie jakości, usługi świadczone w ochronie zdrowia będą oceniane na podstawie trzech rodzajów kryteriów: przebiegu leczenia, efektów oraz organizacji szpitala. Projekt ustawy ma być wiosną przyjęty przez rząd.

Z kolei ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, ma wprowadzić wycenę świadczeń opartą na obiektywnych kryteriach związanych z realnymi kosztami wykonywania usług medycznych przez poszczególne placówki medyczne. Także ten projekt rząd ma przyjąć wiosną.

Na przyjęcie przez Radę Ministrów czeka też projekt ustawy o niektórych zawodach medycznych i zasadach uzyskiwania tytułu specjalisty w innych dziedzinach mających zastosowanie w ochronie zdrowia. Nowe przepisy mają zwiększyć bezpieczeństwo zdrowotne obywateli przez określenie kwalifikacji i zasad wykonywania wybranych zawodów medycznych.

Rząd ma przyjąć również projekt ustawy o badaniach klinicznych. Zgodnie z nim, informacje na temat badań klinicznych prowadzonych w Polsce będą obowiązkowo publikowane w internecie. Obowiązkowe będzie także rzetelne informowanie o ryzyku związanym z udziałem w badaniu, czyli eksperymencie medycznym.

Zmienione zostaną zasady ubezpieczeń, co ma ułatwić pacjentom dochodzenie roszczeń w przypadku uszczerbku na zdrowiu spowodowanym eksperymentem medycznym. Wprowadzone zostaną przejrzyste zasady rozliczania świadczeń opieki zdrowotnej poprzez odrębne rozliczanie z NFZ pacjentów biorących udział w badaniu. W ocenie autorów ustawy, rozgraniczenie zakresu finansowania świadczeń przez sponsora badań i przez NFZ może zmniejszyć wysokość wydatków ponoszonych ze środków publicznych.

W najbliższych dniach powinien zostać także skierowany do konsultacji projekt ustawy wprowadzającej dodatkowe dobrowolne ubezpieczenia zdrowotne. Ustawa ma wejść w życie przed wyborami parlamentarnymi. Resort zaznacza, że dodatkowe ubezpieczenia nie spowodują dopłat do świadczeń medycznych, które są obecnie gwarantowane ze środków publicznych.

W ustawie wprowadzającej dodatkowe ubezpieczenia ma się znaleźć m.in. ich definicja oraz zapisy umożliwiające objęcie prywatnym ubezpieczeniem także świadczeń z zakresu medycyny pracy oraz finansowanie ubezpieczeń z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH