Wielkopolskie: w ramach ''Za życiem'' powstaną ośrodki dla dzieci z autyzmem Ośrodki, które powstaną w ramach programu "Za życiem", mają zacząć funkcjonować do końca 2017 r. Fot. Fotolia

Do końca roku mają powstać w Wielkopolsce dwa ośrodki dla dzieci z autyzmem i sprzężoną niepełnosprawnością. Placówki, dofinansowane w ramach programu "Za życiem" będą funkcjonować w Obornikach i na terenie powiatu pilskiego.

Utworzenie specjalistycznych ośrodków zapowiedziała we wtorek (3 października) wicewojewoda wielkopolski Marlena Maląg.

- Jesteśmy już po akceptacji ministerstwa rodziny i obecnie oczekujemy na środki i decyzję z ministerstwa finansów na kwotę ok. 1,2 mln zł - zaznaczyła Maląg.

Ośrodki, które powstaną w ramach programu "Za życiem", mają zacząć funkcjonować do końca tego roku; jeden z nich ma zostać utworzony w Obornikach, drugi na terenie powiatu pilskiego.

Wicewojewoda podkreśliła, że to nie jedyne środki finansowe, jakie w ramach programu "Za życiem" trafią do Wielkopolski. Jak mówiła, wystąpiła już do ministerstwa o dodatkowe pieniądze, dzięki którym możliwe byłoby zwiększenie o 30 proc. kwoty na osoby z autyzmem i sprzężoną niepełnosprawnością korzystające ze wsparcia w środowiskowych domach samopomocy. Łącznie dla Wielkopolski, na ten cel, byłoby to prawie 1 mln zł.

- Ważną kwestią w ramach programu ''Za życiem'' jest także utworzenie tzw. mieszkań chronionych. W Wielkopolsce powstaną one na początku w Jarocinie i Lesznie, a łącznie będzie ich 6 dla 24 osób. To są takie, powiedziałabym małe, ale jednocześnie wielkie kroki wspierające rodziny z niepełnosprawnymi dziećmi - mówiła Maląg.

Program "Za życiem" ruszył w styczniu. Jego celem jest wsparcie osób niepełnosprawnych i ich rodzin, począwszy od zapewnienia dostępu do wszechstronnej opieki nad kobietą w okresie ciąży, w tym powikłanej, porodu i połogu oraz wczesnego wspomagania rozwoju dziecka.

Wicewojewoda wskazała, że dotychczas o środki w ramach programu "Za życiem" zwróciło się do Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego łącznie 128 gmin, z 226 w całym regionie.

- Do chwili obecnej w ramach bezpośredniego wsparcie z tytułu urodzenia niepełnosprawnego dziecka wsparliśmy już 317 rodzin na kwotę ok. 1,4 mln zł - podkreśliła Maląg. 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH